- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Cariere

Salariu de sofer la Ministerul Sanatatii: mai mare decat al unui medic specialist

26 Feb, 08:57 • Redactia DailyBusiness
Salariile bugetarilor din Romania au fost intotdeauna o enigma. Nimeni nu a putut vreodata sa explice de ce un secretar general de la Ministerul de Interne ia lunar peste 10.000 de lei, mai mult decat un secretar de stat sau chiar dublu decat un ministru.
Salariu de sofer la Ministerul Sanatatii: mai mare decat al unui medic specialist

Un sofer de la
ministerul Sanatatii a incasat in luna ianuarie a acestui an nu mai putin de
3.266 de lei, aproximativ cat salariul unui sef serviciu.

Conform tabelului cu veniturile
nete salariale din luna ianuarie 2013, postat pe site-ul ministerului
Sanatatii, exista chiar directori care au luat mai putin decat acest sofer.

De
asemenea, o serie intreaga de consilieri pe afaceri europene, cu diferite
gradatii, au primit, de asemenea,mai putin decat soferul in cauza. Multi
dintre ei sub 3.000 de lei net, scrie Capital.ro

Ca sa facem o comparatie, ne-am uitat pe
veniturile incasate in luna decembrie de catre medicii de la Spitalul Bagdasar
Arseni din Bucuresti. Un
medic primar, profesor UMF, a luat in decembrie 2885 de lei.

Urmărește Daily Business pe Google News