Rata anuală a inflației din România a înregistrat o ușoară scădere în luna ianuarie 2026, ajungând la 9,62%, comparativ cu 9,69% în decembrie 2025, conform datelor publicate de Institutul Naţional de Statistică. Această evoluție reflectă în continuare presiuni inflaționiste semnificative, dar cu o tendință de moderare față de finalul anului precedent. În detaliu, prețurile serviciilor au crescut cu 11,59% față de aceeași perioadă a anului anterior, mărfurile nealimentare au înregistrat un avans de 9,99%, iar prețurile alimentelor au urcat cu 7,86%, potrivit digi24.ro.
Te-ar mai putea interesa și: Inflația a explodat în 2025. Energia și serviciile au dus scumpirile la aproape 10%
Indicele prețurilor de consum în luna ianuarie 2026, comparativ cu luna decembrie 2025, a fost de 100,86%, ceea ce indică o creștere lunară moderată. În același timp, rata medie a modificării prețurilor de consum pe ultimele 12 luni, între februarie 2025 și ianuarie 2026, față de perioada februarie 2024 – ianuarie 2025, a fost de 7,7%, semnalând menținerea unui nivel ridicat al inflației în ultimul an.
Banca Națională a României (BNR) anticipează o temperare a inflației în cursul anului, prognozând o valoare de 3,7% la sfârșitul lui 2026, ușor peste estimarea anterioară de 3%, prezentată în noiembrie de guvernatorul Mugur Isărescu. Această ajustare reflectă revizuirea anticipațiilor economice și a politicii monetare, menite să mențină stabilitatea prețurilor pe termen mediu.