- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

13 banci au imprumutat luni 1,6 mld. euro de la BNR, prin repo

04 Mar, 15:47 • Redactia DailyBusiness
Banca Nationala a Romaniei (BNR) a imprumutat luni un numar de 13 banci cu suma de 7,33 miliarde lei (1,6 miliarde de euro), aceasta fiind prima data dupa 21 de saptamani consecutive in care banca centrala nu a limitat suma disponibila pentru imprumut, mizand pe excesul de lichiditate din piata.
13 banci au imprumutat luni 1,6 mld. euro de la BNR, prin repo


Dealerii spun ca
cererea redusa la operatiunea de luni poate fi explicata prin excesul
de lichiditate care va exista in piata in perioada urmatoare, dupa ce
marti vor ajunge la scadenta titluri de stat in valoare totala de 2,5
miliarde lei, scrie Mediafax.

De altfel, in aceasta saptamana
Ministerul Finantelor Publice a programat doar o licitatie pentru
titluri de stat cu scadenta la patru ani si o valoare indicativa de
500 de milioane lei.

Prin licitatiile repo BNR ofera
lichiditate bancilor comerciale si preia in schimb titluri de stat,
la dobanda de politica monetara, de 5,25% pe an. Banii sunt
imprumutati pentru o saptamana.

Urmărește Daily Business pe Google News