Actionarii E.ON Gaz Romania si E.ON Moldova Furnizare au aprobat fuziunea celor 2 compani

02 Nov, 17:25 • Redactia DailyBusiness
Actionarii E.ON Gaz Romania si E.ON Moldova Furnizare au aprobat, marti, fuziunea celor doua companii, subsidiare de furnizare a gazelor naturale si electricitatii ale grupului german de utilitati E.ON, desi Fondul Proprietatea s-a opus operatiunii.
Actionarii E.ON Gaz Romania si E.ON Moldova Furnizare au aprobat fuziunea celor 2 compani

„Atat reprezentantii E.ON din AGA celor doua companii in cauza, cat si statul roman, prin reprezentantii Ministerul Economiei si cei ai companiei Electrica, au aprobat fuziunea, singurul actionar care nu a fost de acord cu proiectul fiind reprezentantii Franklin Templeton, administratorul Fondului Proprietatea”, se arata intr-un comunicat al E.ON, citat de Mediafax.

Prin aceasta masura, grupul intentioneaza sa ofere servicii integrate de furnizare a gazelor si electricitatii.

Fuziunea celor doua companii se va realiza prin absortia E.ON Moldova Furnizare de catre E.ON Gaz Romania.

In urma procesului de fuziune, in schimbul actiunilor detinute la E.ON Moldova Furnizare, actionarii acesteia, respectiv E.ON Romania, Fondul Proprietatea si Electrica, vor dobandi actiuni la societatea absorbanta, E.ON Gaz Romania, iar capitalul acesteia va fi majorat prin emiterea de noi actiuni.

Noua societate se va numi E.ON Energie Romania si va fi controlata in proportie de 51% de E.ON Romania SRL. Ministerul Economiei va detine 31,82% din capital, Electrica va avea un pachet de 3,78% iar Fondul Proprietatea va controla 13,4% din actiuni.

„Pentru a face fata provocarilor economice actuale, obiectivele principale ale grupului sunt acelea de a-si consolida pozitia deja castigata si de a finaliza programele de optimizare incepute in toate companiile. De asemenea, E.ON doreste sa devina primul furnizor integrat de servicii energetice din Romania”, precizeaza sursa citata.

In perioada urmatoare se vor derula procedurile legale de inregistrare a noii societati. Fuziunea va deveni efectiva la 31 decembrie.

Grupul german este prezent pe piata energetica romaneasca din 2005, cand a preluat de la stat, in urma unor procese de privatizare, societatile Electrica Moldova si Distrigaz Nord.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru baterii
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru ...
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de pasageri se aflau la bord
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de ...
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem