Finante-Banci

Afacerile din comert si servicii auto au inregistrat o crestere de 43,2% in S1

02 Aug, 12:05 • Redactia DailyBusiness
In semestrul I, volumul cifrei de afaceri pentru comertul cu ridicata si cu amanuntul, intretinerea si repararea autovehiculelor si a motocicletelor, comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule, a inregistrat o crestere cu 43,2%, conform comunicatului Institutului National de Statistica.
Afacerile din comert si servicii auto au inregistrat o crestere de 43,2% in S1

Cresterea a provenit in special din avansul afacerilor din domeniul comertului cu amanuntul al carburantilor (+62,5%), urmat de comertul cu autovehicule (+34,7%). In ceea ce priveste serviciile de piata pentru populatie, volumul cifrei de afaceri a inregistrat o crestere cu 0,4%.

In primele sase luni, volumul cifrei de afaceri pentru comertul cu amanuntul (cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete), a inregistrat o crestere cu 9,6% in raport cu semestrul I 2006, sustinuta de cresterea vanzarilor de produse nealimentare, cat si de vanzarea de produse alimentare, bauturi si tutun, conform comunicatului Institutului National de Statistica.

In luna iunie, afacerile din comertul cu amanuntul (cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete) s-au situat la acelasi nivel din luna precedenta, fiind cu 16,0% mai mare fata de luna iunie 2006.

Cifrei de afaceri a comertului cu produse alimentare, bauturi si tutun a inregistrat o crestere cu 2,1% in luna iunie 2007 comparativ cu luna mai 2007, iar la produsele nealimentare o scadere cu 3,3%.

Cifra totala de afaceri a comertului cu ridicata si cu amanuntul, intretinerea si repararea autovehiculelor si a motocicletelor, comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule a scazut cu 15,4% in luna iunie in raport cu luna mai, din cauza scaderii comertului cu autovehicule.

Serviciile catre populatie au crescut cu 28% in luna iunie in raport cu luna mai, tendinta data in special de activitatea de spalare, curatarea si vopsirea textilelor si blanurilor si de activitatea agentiilor de voiaj.

In raport cu luna iunie a anului trecut, serviciile au inregistrat insa o scadere de 2,7%, pe fondul scaderii volumului afacerilor din domeniul agentiilor de voiaj si al jocurilor de noroc.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern cu puteri depline”
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern ...
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor americane din Iordania
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor ...
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea asupra contribuabililor”
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea ...
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din întregul an 2025, arată Cushman & Wakefield Echinox
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din ...
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă până la sfârșitul anului”
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă ...
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot primi finanțare de până la 70%
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot ...
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea energetică este o prioritate”
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea ...
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România un miliard de euro”
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România ...
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori din domeniul energiei regenerabile
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori ...
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul incidentului
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul ...
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația
MApN: Grup de drone detectat în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina
MApN: Grup de drone detectat în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina
Premieră medicală mondială în Italia, o pacientă își recapătă parțial vederea după primul transplant de maculă realizat vreodată
Premieră medicală mondială în Italia, o pacientă își recapătă parțial vederea după primul ...
FSB-ul rusesc îl acuză pe cofondatorul Telegram, Pavel Durov, de facilitarea activităților teroriste
FSB-ul rusesc îl acuză pe cofondatorul Telegram, Pavel Durov, de facilitarea activităților teroriste