Afacerile Lasselsberger au crescut cu 9% in primele sase luni, la 15,4 mil. euro

28 Jul, 11:19 • Redactia DailyBusiness
Producatorul de placi ceramice Lasselsberger, detinatorul brand-ului Cesarom, a inregistrat in prima jumatate din 2010 o cifra de afaceri de 15,4 milioane de euro, in crestere cu 9% fata de aceeasi perioada a anului trecut, a anuntat compania.
Afacerile Lasselsberger au crescut cu 9% in primele sase luni, la 15,4 mil. euro

Potrivit estimarilor societatii, piata autohtona de placi ceramice a inregistrat in primele sase luni ale acestui an o valoare de 41 milioane de euro, comparativ cu aceeasi perioada din 2009, cand a fost evaluata la 45 milioane de euro.

„Pentru primul semestru din 2010 am inregistrat o crestere a cifrei de afaceri cu 9 procente comparativ cu perioada similara a anului trecut. Cu toate ca in prima jumatate din 2010 piata de placi ceramice s-a diminuat cu 10% fata de acelasi interval din 2009, am reusit sa ne atingem obiectivele pentru acesta perioada datorita cresterii numarului de distribuitori si a prezentei produselor proprii in toate magazinele de tip Do-It-Yourself, dar si datorita imbunatatirii pretului mediu”, a declarat Eduard Macarescu, directorul comercial al Lasselsberger.

Acesta a subliniat ca acest an nu va marca o revenire a pietei autohtone de profil.

Primul semestru reprezinta pentru companie atingerea a 40% din cifra de afaceri bugetata pentru 2010.

„Rezulatele sunt in linie cu obiectivele propuse. Piata de placi ceramice este caracterizata de sezonalitate, iar al doilea semestru al anului este marcat de o crestre a vanzarilor compatarativ cu prima jumatate din an”, a mai adaugat Eduard Macarescu.

Compania a inregistrat in 2009 afaceri consolidate de 35 milioane de euro (150 mil. lei). Pentru anul in curs, Lasselsberger estimeaza ca va raporta un avans de 10 procente al businessului, la 38,5 milioane de euro, pe fondul castigarii de cota de piata de la importatorii care nu vor reusi sa supravietuiasca in actualele conditii de piata dar si datorita declinului inregistrat de producatorii de placi ceramice din Spania.

Eduard Macarescu a mai declarat ca obiectivele companiei pentru anului in curs vor fi atinse si datorita majorarii ponderii exporturilor in totalul cifrei de afaceri, comparativ cu 2009. De asemenea, compania estimeaza o cota de piata de 38% in 2010, fata de 36% in 2009.

Placile ceramice sunt produse la Cluj pe cinci linii de fabricatie: doua linii de fabricatie a placilor ceramice pentru pardoseli (gresie), doua linii de fabricatie a placilor ceramice pentru pereti (faianta) si o linie de fabricatie a placilor de decor si brauri.

Cesarom a devenit, incepand cu 2004, membra a grupului austriac Lasselsberger, unul dintre cei mai mari producatori europeni si mondiali de placi ceramice (gresie, faianta, decoruri).

O data cu intrarea in grupul Lasselsberger, compania si-a schimbat numele in Lasselsberger SA, dar a pastrat marca de produse Cesarom.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari de la Casa Albă
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari ...
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, Ilie!”
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, ...
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...