Am intrat in Europa dulce: Magiunul de prune Topoloveni, marca inregistrata in UE

08 Apr, 13:41 • Redactia DailyBusiness
"Magiunul de prune Topoloveni" a devenit, incepand de vineri, marca inregistrata a Uniunii Europene, alaturandu-se celor peste 1.000 de produse agricole si alimentare protejate de sistemul european de calitate al denumirilor de origine protejata (DOP) si indicatiilor geografice protejate (IGP).
Am intrat in Europa dulce: Magiunul de prune Topoloveni, marca inregistrata in UE

Comisarul european pentru agricultura si dezvoltare rurala, Dacian Ciolos, a declarat, dupa semnarea deciziei de inregistrare a produsului romanesc in registrul denumirilor de origine si indicatiilor geografice protejate, ca „recunoasterea europeana pentru magiunul de Topoloveni este un prim pas, un drum deschis pentru promovarea si protejarea produselor de calitate romanesti, in Europa si in afara ei”.

In materialul care certifica marca, Comisia Europeana afirma ca „magiunul de prune Topoloveni este o pasta fina, fabricata din prune de calitate, atent selectionate la deplina maturitate a coacerii. (..) Magiunul de prune are gust dulce-acrisor, placut de la prunele bine coapte cu o aroma puternica si placuta, fara gust si miros strain de ars, fermentat sau de mucegai”.

Fructele din aceste soiuri prezinta calitatile necesare pentru obtinerea magiunului datorita continutului mare de glucide (zahar natural) si vitamina C obtinute prin deplina maturitate a coacerii prunelor intr-o perioada lunga de timp, la o temperatura moderata (blanda).
[img=1385][/img]

Reputatia Magiunului de prune Topoloveni este legata de o indelungata traditie de producere a magiunului in Topoloveni. Conform arhivelor locale, traditia fabricarii magiunului in aceasta zona dateaza din anii 1914, cand a fost infiintata prima fabrica de magiun a unei familii locale (familia Maximilian Popovici).

In anul 1941 fabrica a fost preluata de Ministerul Agriculturii sub denumirea de Cooperativa din Topoloveni, pentru marirea capacitatii productiei de magiun de prune. In anul 1972 denumirea fabricii a fost modificata sub numele Interprinderea de legume si fructe Pitesti. Apoi in anul 1981 fabrica a fost preluata de adminiustratia locala sub denumirea Interprinderea de prelucrarea si industrializarea legumelor si fructelor Topoloveni. Incepand cu anul 2001 fabrica a fost achizitionata de SC Sonimpex Serv Com SRL. Productia de Magiun de prune Topoloveni se situeaza in prezent la circa 200 tone pe an.

Reputatia de care se bucura Magiunul de prune Topoloveni este dovedita si de premiile primite inca din anul 2002 prin participarea la expozitii, respectiv Salonul National de conserve, organzat de Uniunea Generala a Industriasilor din Romania (Premiul de Excelenta Marca de Aur – Magiun). Magiunul de prune Topoloveni a fost premiat in anul 2010 de catre ITQI (International Taste and Quality Institute).

Specificul alimentar autohton privind consumul traditional de magiun s-a accentuat si prin prezentarea (degustarea) produsului la targuri si expozitii nationale si internationale (Saptamana Verde – Berlin, Fruit Logistica – Berlin, Alimentaria – Barcelona)

Mai multe detalii despre produs, puteti citi in materialul atasat acestei stiri.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru baterii
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru ...
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de pasageri se aflau la bord
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de ...
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor de fum
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor ...
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou titlu european
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou ...
Atac dur din PNL la adresa lui Grindeanu: „PSD este în opoziție doar în declarații”. Lista funcțiilor ocupate de social-democrați
Atac dur din PNL la adresa lui Grindeanu: „PSD este în opoziție doar în declarații”. Lista funcțiilor ...
David Popovici, transformare spectaculoasă înaintea unui nou triumf european. Ce a eliminat total din alimentația sa
David Popovici, transformare spectaculoasă înaintea unui nou triumf european. Ce a eliminat total din ...
Motorina se ieftinește cu 56 de bani pe litru. Acciza scade cu 20% în a doua jumătate a lunii august
Motorina se ieftinește cu 56 de bani pe litru. Acciza scade cu 20% în a doua jumătate a lunii august