- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Ambasador: Norvegia, cel mai mare donator pentru Romania. Pana in 2014 ii va acorda fonduri de 300 mil. euro

13 Oct, 09:38 • Redactia DailyBusiness
Ambasadorul Regatului Norvegiei in Romania, Oystein Hovdkinn, a declarat marti la Alba Iulia ca tara sa a devenit "cel mai mare donator bilateral" pentru Romania, urmand sa aloce, pana in 2014, aproape 300 de milioane de euro pentru finantarea unor proiecte, scrie Mediafax.
Ambasador: Norvegia, cel mai mare donator pentru Romania. Pana in 2014 ii va acorda fonduri de 300 mil. euro

Oficialul norvegian a vizitat marti Poarta a V-a a Cetatii Vauban din Alba Iulia, pentru a carei restaurare – inceputa in primavara acestui an – Islanda, Liechtenstein si Norvegia au constituit un fond de 2,5 mil. lei. In 2009, cele trei state au semnat cu Uniunea Europeana un acord de asistenta financiara pentru tarile din Europa Centrala si de Est, valabil pana in 2014, conform sursei citate.

Urmărește Daily Business pe Google News