- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

ANAF a atras la bugetul general consolidat 1,3 mld lei in urma controalelor la companiile de stat

18 Jul, 17:10 • Redactia DailyBusiness
Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a efectuat in primele sase luni din acest an actiuni de control financiar la 3.501 agenti economici cu capital de stat, stabilind venituri suplimentare la bugetul general consolidat in suma de 1,3 miliarde de lei.
ANAF a atras la bugetul general consolidat 1,3 mld lei in urma controalelor la companiile de stat

Astfel, au fost verificate regii autonome, companii nationale, societati nationale si societati comerciale cu capital integral sau majoritar de stat care: au raportat pierderi, au beneficiat de alocari de la bugetul de stat cu titlu de subventii sau transferuri, au concesionat bunuri proprietate publica a statului, au beneficiat de finantari rambursabile garantate de stat, au avut in gestiune/administrare bunuri din domeniul public al statului, au constituit si virat dividende din profitul net pentru exercitiile financiare 2007-2009.

Activitatea de control financiar vizeaza verificarea modului de administrare si utilizare a resurselor financiare si respectarea reglementarilor financiar-contabile la agentii economici cu capital de stat sau majoritar de stat.

Urmare acestor controale financiare, ANAF, prin aparatul de control financiar, a reintregit patrimoniul public al statului cu suma de 2,7 miliarde de lei constand in diferente rezultate din reevaluarea unor bunuri din domeniul public al statului, investitii din fonduri publice care nu au fost incluse in valorile bunurilor din domeniul public al statului, inregistrarea in contabilitate a unor bunuri din domeniul public al statului.

Totodata, ANAF a intocmit un numar de 47 sesizari penale pentru un prejudiciu in valoare totala de 230 milioane de lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...