Finante-Banci

Analisti: China va deveni cea mai mare economie a lumii, depasind SUA, pana in 2020

16 Nov, 09:30 • Redactia DailyBusiness
China va deveni pana in 2020 cea mai mare economie a lumii, depasind Statele Unite, ca urmare a cresterii rapide si a aprecierii monedei, potrivit analistilor grupului financiar Standard Chartered.
Analisti: China va deveni cea mai mare economie a lumii, depasind SUA, pana in 2020

„Consideram ca lumea este intr-un ?superciclu? de crestere economica sustinuta. Amploarea schimbarilor pe parcursul urmatorilor 20 de ani va fi enorma”, au afirmat intr-un raport economistii Standard Chartered, citati de Bloomberg si preluati de Mediafax.

Economia Chinei va fi de doua ori mai mare decat cea a SUA pana in 2030, cand va reprezenta 24% din PIB mondial, fata de 9% in prezent. India va devansa Japonia si va deveni a treia economie a lumii in urmatorii zece ani.

Goldman Sachs anticipeaza ca economia Chinei va deveni cea mai mare din lume pana in 2027.

Lumea ar putea trece prin al treilea „superciclu” economic, definit prin cresteri globale foarte ridicate si intins pe durata unei generatii.

Aceasta evolutie este sustinuta de cresterea comertului, rate ridicate ale investitii, urbanizare si inovatie tehnologica, fiind caracterizata de aparitia unor noi puteri economice.

Economia Chinei a crescut, in medie, cu 10,3% anual in ultimii zece ani, fata de 1,8% in SUA. Avansul Chinei se va tempera spre 8% pana in 2015 si la circa 5% pana in 2027-2030, potrivit estimarilor Standard Chartered.

Precedentele doua „supercicluri” economice au avut loc in perioada 1813-1970 si de la finele celui de-al doileaq razboi mondial pana in anii ’70.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru baterii
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru ...
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de pasageri se aflau la bord
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de ...
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem