- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

AOAR cere infiintarea unei banci specializata in finantarea activitatilor de productie

31 Jan, 15:16 • Redactia DailyBusiness
AOAR propune Guvernului infiintarea unei banci specializate in finantarea activitatilor de productie si capitalizarea acesteia cu 200-300 milioane de euro, din privatizari, stimularea angajarii tinerilor in microintreprinderi si folosirea resurselor regenerabile pentru incalzirea cladirilor publice.
AOAR cere infiintarea unei banci specializata in finantarea activitatilor de productie

Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) arata, intr-un comunicat, ca Romania are resurse pentru a inregistra o crestere economica de circa 2%, daca Guvernul va intelege ca, dincolo de acordurile cu FMI si CE, administratia centrala si cea locala sunt direct raspunzatoare pentru aplicarea proiectelor ajunse in faza de realizare, indiferent de sursa lor de finantare, asociatia propunand totodata autoritatilor o serie de masuri economice.

„Cel mai important test va fi cel legat de responsabilizarea reala si transparenta a administratiei centrale si locale, inclusiv Autoritati de Management si Organisme Intermediare, fata de realizarea tuturor proiectelor finantate din fonduri nerambursabile, alocate Romaniei din Bugetul UE 2007-2013. Prioritatea absoluta trebuie sa fie acordata programelor operationale de mediu, infrastructura, competitivitate, dezvoltare regionala si dezvoltare rurala”, se precizeaza in comunicat.

AOAR cere promovarea realista si atractiva pentru investitori a proiectelor de partenariat public-privat, din energie, irigatii si infrastructura rutiera.

„Cerem prezentarea periodica, publica, a stadiului, progreselor realizate in operationalizarea acestor proiecte importante pentru economia Romaniei, sursa de mobilizare a mediului de afaceri romanesc. Cerem prezentarea de catre fiecare Consiliu Judetean a minim 5 proiecte, avand prioritate regionala, proiecte care se doresc a fi realizate in partenariat public-privat. Pentru realizarea acestor proiecte cu celeritate propunem ca noile locuri de munca create la nivel judetean sa constituie o sursa de finantare a bugetelor locale, taxele si impozitele urmand a fi facute direct venituri la bugetul local. Masura poate fi aplicata pe o durata de 2-3 ani sau pe toata durata de executie a proiectului”, spun oamenii de afaceri.

Alta propunere vizeaza stimularea angajarii tinerilor in varsta de pana la 25 ani in microintreprinderi, prin exonerarea platii taxelor si impozitelor aferente salariului acestora pana la nivelul de 1.000 lei.

In plus, [b]asociatia vrea infiintarea Bancii Industriei[/b], in termen de trei luni, avand la baza experienta acumulata de Fondul Roman pentru Garantarea IMM-urilor.

Banca ar urma sa fie capitalizata cu cel putin 200-300 milioane euro, din venituri obtinute prin prizatizarile trecute si cele care vor avea loc, si sa finanteze exclusiv activitati de productie.

De asemenea, AOAR sustine pregatirea si derularea intensiva si transparenta a [b]proiectelor de reabilitare termica a cladirilor[/b], precum si lansarea urgenta a program care sa asigure incalzirea pe baza de resurse regenerabile a cel putin 1.000 de institutii publice – gradinite, scoli, spitale, primarii, oferind administratiilor locale garantii guvernamentale pentru o astfel de investitie, conform Mediafax.

AOAR doreste si un [b]program national de investitii „Prima Sera”[/b], prin care sa fie acordate garantii guvernamentale in domeniul serelor.

„Romania detine in continuare consistente resurse economice, de forta de munca, insuficient mobilizate si stimulate pentru a contribui la asigurarea unei cresteri economice durabile. Ajustarile bugetare, desi necesare, chiar realizate voluntarist si slab pregatite, trebuie sa fie urmate de masuri ample de favorizare a crearii de locuri de munca, cat mai bine calificate, si de dezvoltare a mediului de afaceri”, mai arata asociatia.

Organizatia incheie apreciind ca tarile care nu iau masuri de crestere economica, multumindu-se cu ajustari de cheltuieli, vor fi penalizate de criza dur si pe o durata mare de timp.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ministrul Sănătății avertizează: Scumpirea carburanților pune presiune pe sistemul sanitar
Ministrul Sănătății avertizează: Scumpirea carburanților pune presiune pe sistemul sanitar
Lavazza: venituri de 3,9 mld. euro în 2025, în creștere cu 15,7%, într-un context de prețuri record la cafea și volatilitate globală
Lavazza: venituri de 3,9 mld. euro în 2025, în creștere cu 15,7%, într-un context de prețuri record ...
INS: Numărul locurilor de muncă vacante a scăzut la 31.000 în 2025, iar rata a coborât la 0,6%
INS: Numărul locurilor de muncă vacante a scăzut la 31.000 în 2025, iar rata a coborât la 0,6%
Înghețarea pensiilor, contestată în instanță: FACIAS acuză încălcarea legii
Înghețarea pensiilor, contestată în instanță: FACIAS acuză încălcarea legii
PSD analizează viitorul guvernării. Trei scenarii pe masă, decizia finală pe 20 aprilie
PSD analizează viitorul guvernării. Trei scenarii pe masă, decizia finală pe 20 aprilie
Furtul celor trei tablouri semnate de Renoir, Cézanne și Matisse a durat numai trei minute, potrivit Fundației Magnani Rocca
Furtul celor trei tablouri semnate de Renoir, Cézanne și Matisse a durat numai trei minute, potrivit ...
Zelenski propune Rusiei un armistițiu energetic și cere reluarea negocierilor de pace
Zelenski propune Rusiei un armistițiu energetic și cere reluarea negocierilor de pace
Un incendiu a izbucnit la o rafinărie de petrol din Haifa, în nordul Israelului, după un tir de rachete lansate din Iran și Liban
Un incendiu a izbucnit la o rafinărie de petrol din Haifa, în nordul Israelului, după un tir de rachete ...
Rata șomajului în București scade ușor la 0,45%, majoritatea șomerilor fiind din grupele 30–55 de ani
Rata șomajului în București scade ușor la 0,45%, majoritatea șomerilor fiind din grupele 30–55 ...
Spania închide spațiul aerian pentru avioanele americane implicate în atacurile asupra Iranului
Spania închide spațiul aerian pentru avioanele americane implicate în atacurile asupra Iranului
Ministrul Apărării: România nu este vizată de Iran și nu există riscuri imediate pentru NATO
Ministrul Apărării: România nu este vizată de Iran și nu există riscuri imediate pentru NATO
Vreme instabilă în toată țara. Vânt puternic, ploi și ninsori la munte până marți dimineață
Vreme instabilă în toată țara. Vânt puternic, ploi și ninsori la munte până marți dimineață
Prosumatorii devin al doilea mare producător de energie din România, cu investiții de peste 2,2 miliarde de euro
Prosumatorii devin al doilea mare producător de energie din România, cu investiții de peste 2,2 miliarde ...
Guvernul caută soluții urgente pentru scăderea prețului carburanților. Accizele și TVA, în centrul discuțiilor
Guvernul caută soluții urgente pentru scăderea prețului carburanților. Accizele și TVA, în centrul ...
Moțiune în Senat împotriva ministrei Mediului, Diana Buzoianu, acuzată că blochează proiecte energetice majore
Moțiune în Senat împotriva ministrei Mediului, Diana Buzoianu, acuzată că blochează proiecte energetice ...
Trump anunță „schimbare de regim” în Iran și negocieri pentru petrol, în plin conflict regional
Trump anunță „schimbare de regim” în Iran și negocieri pentru petrol, în plin conflict regional
Românii muncesc mai mult decât media UE, iar copiii resimt consecințele
Românii muncesc mai mult decât media UE, iar copiii resimt consecințele
Trecerea mașinii la GPL: Ce trebuie să știe șoferii pentru siguranță și economii
Trecerea mașinii la GPL: Ce trebuie să știe șoferii pentru siguranță și economii