- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Averile celor mai bogati 300 de romani au scazut cu 9 mld. euro in ultimii 2 ani

16 Oct, 12:36 • Redactia DailyBusiness
In numai doi ani de criza, averile cumulate ale celor mai bogati 300 de romani au pierdut 9 mld. euro, potrivit editiei din acest an a Top 300 Capital cei mai bogati romani. Grosul scaderii, adica 6 mld. euro, s-a produs in 2009, cand aproape 170 de milionari au inregistrat corectii drastice ale averilor, 40 au iesit din top, in vreme ce doar 38 au reusit sa-si conserve situatia financiara.
Averile celor mai bogati 300 de romani au scazut cu 9 mld. euro in ultimii 2 ani

Nici cei 43 care si-au majorat averile nu au fost scutiti de efectele crizei, iar pentru a-si creste rentabilitatea au trebuit sa plateasca si ei pretul piperat al restructurarii si eficientizarii activitatii. Lectia dura a anului 2009 n-ar trebui sa fie uitata de nimeni, scrie Capital.

Urmărește Daily Business pe Google News