Finante-Banci

Baconschi despre incheierea recesiunii: Nu inseamna sa revenim la risipa care ne-a expus unui colaps

31 Mar, 14:35 • Redactia DailyBusiness
Ministrul de Externe, Teodor Baconschi (foto), a declarat joi ca iesirea dintr-o lunga perioada de recesiune nu inseamna ca trebuie revenit la risipa care a expus tara la riscul unui colaps economic si la insolvabilitate.
Baconschi despre incheierea recesiunii: Nu inseamna sa revenim la risipa care ne-a expus unui colaps

Intrebat cum se simte ultima zi de recesiune (31 marte, n.r.), Baconschi a raspuns: „Ea se simte prost”.

Ministrul a adaugat ca iesirea dintr-o lunga perioada de recesiune nu inseamna ca trebuie revenit la risipa, relateaza Mediafax.

„Faptul ca iesim din aceasta lunga perioada de recesiune nu inseamna ca trebuie sa revenim la risipa care ne-a expus la riscul unui colaps economic si la insolvabilitate ca stat. Trebuie sa fim in continuare prudenti cu cheltuielile publice, insa tehnic doua trimestre de crestere ecomomica atesta iesirea din acest lung tunel prin care nu ne-am dorit sa trecem, dar din care am reusit sa iesim printr-o politica adecvata”, a spus Baconschi.

Ministrul de Externe, Teodor Baconschi, a declarat, miercuri, intrebat in legatura cu faptul ca ar mai fi 24 de ore pana la iesirea din recesiune, anuntata de premierul Emil Boc, ca este „extrem de bucuros” si ca abia asteapta trecerea acestei perioade.

Premierul Emil Boc a declarat, la 18 februarie, ca sunt semne ca Romania va iesi oficial din recesiune la sfarsitul lunii martie.

„Sunt primele semne ca lucrurile decise au mers in directia buna. A venit trimestrul patru din 2010 cu analiza, chiar daca este o crestere de 0,1%, directia este de crestere economica. Pe baza acestor date, este cert ca avem toate sansele, in urma analizelor economice, ca la sfarsitul lunii martie Romania sa iasa oficial din recesiune. Pentru a iesi din recesiune este nevoie de doua trimestre consecutive de crestere economica”, a spus Boc.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru baterii
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru ...
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de pasageri se aflau la bord
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de ...
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor de fum
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor ...
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou titlu european
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou ...
Atac dur din PNL la adresa lui Grindeanu: „PSD este în opoziție doar în declarații”. Lista funcțiilor ocupate de social-democrați
Atac dur din PNL la adresa lui Grindeanu: „PSD este în opoziție doar în declarații”. Lista funcțiilor ...
David Popovici, transformare spectaculoasă înaintea unui nou triumf european. Ce a eliminat total din alimentația sa
David Popovici, transformare spectaculoasă înaintea unui nou triumf european. Ce a eliminat total din ...
Motorina se ieftinește cu 56 de bani pe litru. Acciza scade cu 20% în a doua jumătate a lunii august
Motorina se ieftinește cu 56 de bani pe litru. Acciza scade cu 20% în a doua jumătate a lunii august