- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

BCR incurajeaza economisirea pe termen lung si creditarea in moneda locala

04 Jan, 11:59 • Redactia DailyBusiness
Banca Comerciala Romana (BCR) are ca prioritate in acest an sa incurajeze economisirea pe termen lung si sa promoveze creditarea in lei in vederea reducerii riscurilor pentru banca si clienti. In acest sens, BCR a decis sa majoreze dobanzile la depozitele in lei, euro si dolari cu pana la 0,5 puncte procentuale, in timp ce costurile creditelor garantate in lei scad.
BCR incurajeaza economisirea pe termen lung si creditarea in moneda locala

„Clientii care isi incaseaza veniturile intr-un cont BCR beneficiaza de un bonus de dobanda de pana la 0,5% la depozite, si de 0,2 % la credite. Astfel, dobanzile pentru depozitele la termen constituite de catre acesti clienti ajung pana la 7% pe an pentru lei, pana la 4,1% pe an pentru euro si pana la 2,95% pe an pentru dolari”, se arata in comunicatul BCR.

In perioada 4 – 31 ianuarie 2012, continua promotia „Bonus de dobanda pentru clientii cu cont de salariu la BCR”. In acest caz, banca ofera un plus de 0,50 puncte procentuale la depozitele la termen standard si 0,25 puncte procentuale la conturile de economii deschise in luna ianuarie. 
 
In plus, in aceeasi perioada, pentru depozitele la termen de 24 de luni MaxiPlus, BCR a decis majorarea dobanzilor cu 0,25 puncte procentuale atat pentru lei, cat si pentru euro. Astfel, clientii pot beneficia de dobanda fixa de 7,25% pe an (14,5% la scadenta) la ghiseele bancii si 7,50% pe an (15% la scadenta) prin canale alternative pentru MaxiPlus in lei, respectiv de 4,25% pe an (8,5% la scadenta) la ghiseele bancii si 4,50% pe an (9% la scadenta) prin canale alternative pentru MaxiPlus in euro. 
   
„Depozitul MaxiPlus a fost foarte bine primit de catre clientii nostri, motiv pentru care am decis sa prelungim aceasta oferta promotionala si in luna ianuarie. Cel mai apreciat este avantajul de a putea lichida depozitul inaintea scadentei de 2 ani in conditiile in care o mare parte din dobanda se bonifica pentru perioada de detinere. Prin acest produs, ne dorim sa incurajam economisirea pe termen lung, in conditiile in care in acest an economisirea trebuie sa fie un aspect deosebit de important pentru oricine, avand in vedere turbulentele din mediul economic” a declarat Catalina Zincenco, sef Departament Managementul Produselor de Economisire si Investitii.

Totodata, BCR a majorat dobanzile pentru depozitele la termen in lei, euro si euro. Astfel: la lei cresterea este cu pana la 0,45 puncte procentuale pentru toate maturitatile, dar in special pentru 6, 9 si 12 luni. La depozitele in euro, dobanzile au urcat cu pana la 0,30 puncte procentuale pentru maturitatile de 6, 9 si 12 luni, iar la dolari, cresterea e de 0,15 puncte procentuale pentru toate maturitatile.

In ceea ce priveste [b]produsele de creditare[/b], modificarile vizeaza o usoara majorare a dobanzilor la creditele garantate acordate in euro, precum si a comisionului de analiza.. Astfel, pentru creditul ipotecar Casa Mea costurile lunare totale sunt formate numai din dobanda (nu se percep comisioane lunare), care este compusa din Euribor la 6 luni plus 5,75%. 
  
De asemenea, BCR a introdus in oferta creditele ipotecare in lei cu dobanda fixa de 9,7% in primii 2 ani urmata de rata de dobanda variabila Robor la 6 luni plus 3,3% (9,83%). Astfel, daca se opteaza de la inceput pentru varianta cu dobanda variabila, procentul de dobanda va fi apropiat de dobanda fixa pentru primii 2 ani. In acelasi timp a scazut marja la creditele in lei cu dobanda variabila, dobanda ajungand pana la Robor la 6 luni plus 3,3% pentru creditul ipotecar Casa Mea in lei.
     
Pentru toate ofertele de credite garantate BCR nu percepe comision lunar de administrare, iar comisionul de analiza, nu este perceput in cazul refinantarilor de la alte banci. Intreaga oferta de creditare ofera reduceri pentru clientii care incaseaza salariul la BCR de 0,2 puncte procentuale fata de dobanda standard. 
 
Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, are o retea formata din 48 de centre de afaceri dedicate companiilor si 668 de unitati retail localizate in majoritatea oraselor din intreaga tara cu peste 10.000 de locuitori. Banca detine peste 2.000 de bancomate (ATM) si peste 18.000 de terminale pentru plata cu cardul la comercianti (POS).

In trimestrul al treilea, banca a raportat un rezultat negativ de 91 milioane de lei. Pe ansamblul primelor 9 luni, profitul BCR a scazut de peste sapte ori, la 67,6 milioane de lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...