Finante-Banci

CFR Calatori, Termoelectrica, Compania de Huila Petrosani si CET-urile, incluse in deficitul bugetar

10 Nov, 10:12 • Redactia DailyBusiness
Bugetele CFR Calatori, Termoelectrica, Compania de Huila Petrosani si CET-urilor sunt incluse pana in 2012 in calculul deficitului bugetar pe standarde europene, iar din 2011 cel mai probabil si cel al SNCFR, care va avea un impact important, a declarat secretarul de stat in MFP, Gheorghe Gherghina.
CFR Calatori, Termoelectrica, Compania de Huila Petrosani si CET-urile, incluse in deficitul bugetar

Potrivit oficialului Ministerul Finantelor Publice (MFP), incepand din septembrie Comisia Europeana a stabilit ca in calculul deficitului bugetar consolidat vor fi incluse noi companii, care timp de trei ani au avut mai multe de 50% din cheltuieli acoperite din fonduri publice, direct sau prin subventii, respectiv CFR Calatori, Termoelectrica, Compania de Huila Petrosani si restul de CET-uri, intrucat sapte CET-uri au fost introduse inca din 2008.

„Incercam pentru 2012 sa aducem foarte aproape deficitul pe cash cu cel ESA (medologia europeana – n.r.). Trebuie sa avem grija ca acele companii introduse in calculul deficitului consolidat sa nu aiba pierderi. De asemenea, arieratele acestor companii se iau in calcul (…) Daca Huila ar fi inghitita de acel grup energetic, dispare. Daca nu, trebuie sa avem grija ca sa nu aiba pierderi si sa afecteze deficitul. Daca una dintre societati este privatizata, atunci iese. Datoriile lor sunt sume de platit, le judeci pe ESA, ce au cheltuit plus arieratele lor”, a explicat Gherghina la seminarul EU-Cofile organizat de BNR, Alpha Bank si ARB.

Secretarul de stat in Finante a aratat ca exista un mare risc ca Societatea Nationala a Cailor Ferate Romane (SNCFR) sa incheie la finele lui 2010 cel de-al treilea an in care cheltuielile sunt acoperite peste 50% din fonduri publice, astfel ca din 2011 va fi inclusa in bugetul general consolidat, ceea ce ar putea avea un impact pe deficitul ESA de 0,1% din PIB.

Gherghina a precizat ca din momentul introducerii in calculul deficitului, impactul unei companii se calculeaza cu trei ani inainte si nu poate fi scos mai devreme de trei ani.

In 2008 au mai fost introduse in calculul deficitului potrivit metodologiei europene bugetele Metrorex si Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR).

In urma reclasificarii companiilor, Comisia Europeana a ridicat in octombrie estimarile privind deficitul Romaniei dupa metodologia ESA 95 pentru anii 2008 si 2009 cu 0,3 puncte procentuale, la 5,7%, respectiv 8,6% din PIB,

Anterior, statisticienii Comisiei estimau deficitul Romaniei la 5,4%, respectiv 8,3% din PIB dupa metodologia ESA 95.
Reclasificarile amintite au condus la modificarea cheltuielilor bugetare de la 37,6% la 38,2% din PIB pentru 2008, respectiv de la 40,4% la 41% din PIB pentru anul trecut, reiese din raportarile Eurostat. Estimarile anterioare dateaza din luna aprilie.

Totodata, estimarea privind veniturile statului a urcat de la 32,1% din PIB la 32,5% din PIB pentru 2008 si de la 32,1% la 32,4% din PIB pentru 2009.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, Ilie!”
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, ...
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...