- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Chinezii construiesc autostrazi la 100 km de Romania. Pe banii lor!

22 Mar, 09:32 • Redactia DailyBusiness
Peste 700 milioane de dolari (aproximativ 500 milioane de euro). Atat vor sa scoata chinezii din buzunar ca sa constriasca o autostrada aflata la mai putin de 100 km de granita cu Romania.
Chinezii construiesc autostrazi la 100 km de Romania. Pe banii lor!

Mai precis, este vorba despre centura in regim de autostrada a Belgradului,
capitala Serbiei, pe care compania China Machinery Engineering Corp o va
construi in cadrul unui parteneriat public privat ce vizeaza dezvoltarea
infrastructurii.

Bucata de autostrada la care vor lucra chinezii face parte din
asa numitul Coridor XI, despre care se spune ca va pleca din Timisoara si va
face legatura cu orasul Bari din Italia. Conform proiectului, autostrada ar
pleca din Timisoara, prin Varset, Belgrad, Cacak, apoi prin Podgorica si Bar,
ajungand deci in Muntenegru, de unde se poate asigura o legatura catre Bari, in
Italia. La finalizare, noua autostrada va avea in jur de 600 de kilometri,
scrie Capital.ro.

Urmărește Daily Business pe Google News