- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Clientii Enel Energie Muntenia si Enel Energie isi pot plati facturile online prin RIB

16 Aug, 17:44 • Redactia DailyBusiness
Clientii Enel Energie Muntenia si Enel Energie isi pot achita incepand cu data 16 august 2011 facturile de energie si prin intermediul serviciului de internet banking oferit de catre Romanian International Bank.
Clientii Enel Energie Muntenia si Enel Energie isi pot plati facturile online prin RIB

Noua facilitate vine in completarea optiunilor de plata oferite de catre banca pentru abonatii Enel: plata prin intermediul casieriilor bancii si prin intermediul retelei de ATM-uri, pentru detinatorii de carduri de debit RIB.

Plata se poate efectua atat pentru facturile detinatorului serviciului de internet banking, cat si pentru cele ale oricarui alt client Enel Energie sau Enel Energie Muntenia. Achitarea se realizeaza pe baza facturii, fara plata vreunui comision de catre client. 

„Dezvoltarea continua a operatiunilor pe care clientii bancii le pot efectua prin intermediul serviciului de internet banking constituie o directie de actiune importanta pentru noi, aceste actiuni fac parte din procesul de adaptare la evolutia mediului financiar si de stimulare a unei zone de plati electronice fara suport de hartie”, a declarat Catalin Zoican, vicepresedinte executiv RIB.

Oficialii RIB au declarat pentru DailyBusiness.ro ca banca are 31.895 clienti activi. Dintre care 2.683 clienti folosesc serviciul de internet banking.

Enel este prezenta in 40 de tari din intreaga lume, avand o capacitate de productie de 95.000 MW, si vinde energie electrica si gaze naturale catre peste 61 milioane de clienti.

In Romania, Enel este cel mai important investitor privat din sectorul energiei electrice, avand circa 2,6 milioane de clienti, 93.000 km de retea si aproximativ 5.000 de angajati. Enel vinde energie electrica prin Enel Energie si Enel Energie Muntenia. Enel Distributie Banat, Enel Distributie Dobrogea si Enel Distributie Muntenia sunt companiile care se ocupa de gestionarea si modernizarea retelei de energie electrica in aceste trei regiuni.  Enel opereaza si in sectorul energiei regenerabile din Romania prin Enel Green Power.

Romanian International Bank (RIB) este o banca universala care activeaza pe piata din Romania din anul 1998 si opereaza in acest moment prin 34 de unitati bancare, aflate in Bucuresti (15) si in tara (19).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan caută noul premier: Trei nume în discuție după căderea Guvernului Bolojan
Nicușor Dan caută noul premier: Trei nume în discuție după căderea Guvernului Bolojan
Papa Leon al XIV-lea avertizează asupra AI și a „războiului fără sfârșit” în prima sa enciclică
Papa Leon al XIV-lea avertizează asupra AI și a „războiului fără sfârșit” în prima sa enciclică
„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat la Cannes, intră pe lista proiectelor strategice pentru cursa la Oscar
„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat la Cannes, intră pe lista proiectelor strategice pentru ...
Sondaj IMM România: Instabilitatea economică afectează majoritatea firmelor, iar 10% dintre antreprenori iau în calcul închiderea afacerilor
Sondaj IMM România: Instabilitatea economică afectează majoritatea firmelor, iar 10% dintre antreprenori ...
Prețul petrolului scade puternic după semnalele unui posibil acord între SUA și Iran
Prețul petrolului scade puternic după semnalele unui posibil acord între SUA și Iran
Bolojan cere verificarea de urgență a peste 10.000 de proiecte PNRR. Risc de pierdere a fondurilor europene
Bolojan cere verificarea de urgență a peste 10.000 de proiecte PNRR. Risc de pierdere a fondurilor ...
Sondaj INSCOP: Majoritatea românilor s-ar opune demiterii președintelui Nicușor Dan
Sondaj INSCOP: Majoritatea românilor s-ar opune demiterii președintelui Nicușor Dan
Turiștii amână rezervările pentru Rusalii. Voucherele mai mici și bugetele reduse schimbă piața turismului
Turiștii amână rezervările pentru Rusalii. Voucherele mai mici și bugetele reduse schimbă piața ...
Președintele Serbiei sugerează o posibilă demisie pe fondul protestelor masive din Serbia
Președintele Serbiei sugerează o posibilă demisie pe fondul protestelor masive din Serbia
Vreme de vară în plină primăvară. Temperaturi de până la 33 de grade Celsius și disconfort termic accentuat
Vreme de vară în plină primăvară. Temperaturi de până la 33 de grade Celsius și disconfort termic ...
Scandal la Digitalizare: Irineu Darău acuză folosirea ilegală a fondurilor europene pentru salarii la ADR
Scandal la Digitalizare: Irineu Darău acuză folosirea ilegală a fondurilor europene pentru salarii ...
Trump spune că acordul cu Iranul nu este încă finalizat și promite o înțelegere „bună și corectă”
Trump spune că acordul cu Iranul nu este încă finalizat și promite o înțelegere „bună și corectă”