CNH este intr-o \”iminenta\” stare de insolventa, MECMA cere solutii de recuperare a pierderilor

16 Jun, 17:00 • Redactia DailyBusiness
Compania Nationala a Huilei (CNH) Petrosani se afla intr-o "iminenta" stare de insolventa, iar reprezentantii Ministerului Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri (MECMA) in AGA producatorului de carbune au cerut conducerii un plan de recuperare urgenta a pierderilor, potrivit Mediafax.
CNH este intr-o \iminenta\ stare de insolventa, MECMA cere solutii de recuperare a pierderilor

Ministerul Economiei, actionarul majoritar al CNH, a solicitat pe 26 mai conducerii companiei, in AGA, sa prezinte in urmatoarea intalnire a actionarilor un plan de recuperare urgenta a pierderilor de pana la 31 decembrie 2009 si o analiza a cauzelor acestora.

„Se atrage atentia persoanelor care angajeaza CNH ca situatia economico-financiara a companiei – datorii mari pe termen scurt – arata existenta unei iminente stari de insolventa. (…) Compania nu s-a incadrat in prevederile bugetului de venituri si cheltuieli aprobat pe 2009 „, se arata in decizia AGA.

Datoriile totale la bugetul consolidat al statului ale CNH au ajuns dupa primele patru luni ale acestui an la 4,34 miliarde lei, fata de 4,16 miliarde lei la sfarsitul anului 2009. CNH este cel mai mare datornic la bugetul de stat.

CNH a consemnat in 2009 pierderi totale de 599,8 milioane lei (141,8 milioane euro), cu 70% mai mari fata de 351,1 milioane lei in 2008. Potrivit bugetului pentru acest an, pierderile CNH ar urma sa ajunga la 678,9 milioane de lei.

Dupa primele patru luni din acest an, CNH a inregistrat pierderi de 191,8 milioane lei.

CNH va fi inclusa in Hidroenergetica, una dintre cele doua companii energetice nationale care vor fi infiintate pana la 1 iulie si care vor comasa cele mai importante companii si active de productie a electricitatii si carbunelui.

In vederea acestei operatiuni, CNH a derulat un program de restructurare a personalului, prin care numarul de angajati a fost redus de la inceputul acestui an cu 1.510, de la 10.400 la 8.890 de salariati.

Ministrul Economiei, Adriean Videanu, afirma in luna mai ca a gasit solutia legala prin care CNH sa nu intre cu datorii in Hidroenergetica, dar fara sa o prezinte.

De asemena, directorul general al Hidroelectrica, Mihai David, responsabil si cu crearea Hidroenergetica, afirma la finele lunii aprilie ca datoriile CNH trebuie curatate printr-o masura radicala, una dintre variante fiind „un soi de insolventa”.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari de la Casa Albă
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari ...
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, Ilie!”
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, ...
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...