- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

CSSPP a avizat marti functionarea primelor fonduri de pensii private

21 Aug, 14:14 • Redactia DailyBusiness
Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP) a autorizat, marti, primele fonduri de pensii private pe pilonul II, si a avizat functionarea BCR Administrare Fond de Pensii SA ca administrator de fonduri de pensii administrate privat.
CSSPP a avizat marti functionarea primelor fonduri de pensii private

CSSPP a autorizat functionarea fondurilor de pensii VIVA (AVIVA), Azt-viitorul tau (Allianz Tiriac), ING, Aripi (Generali Asigurari) si Vital (BT Aegon).

Conform legii, au fost autorizate, in ordine, functionarea societatilor pe pilonul II, prospectele si schemele de finantare si, in final, fondurile administrate de acestea.

Aderarea participantilor la un fond de pensii pe pilonul II va incepe la 17 septembrie si va dura patru luni. Dupa aceasta perioada, cei care nu au optat pentru un fond de pensii vor fi distribuiti in mod aleatoriu catre fondurile autorizate, pe baza unui sistem informatic, potrivit CSSPP.

12 societati autorizate pe pilonul II

Tot marti, Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private a avizat functionarea BCR Administrare Fond de Pensii SA ca administrator de fonduri de pensii administrate privat ºi a prospectului schemei de pensii administrate privat al companiei, se precizeaza intr-un comunicat CSSPP.

Autorizarea acordata BCR Administrare Fond de Pensii ridica la 12 numarul administratorilor autorizati de CSSPP pana in prezent pe pilonul II, din cele 14 societati care au primit aviz de constituire pentru a administra fonduri de pensii obligatorii.

CSSPP a avizat, tot in cadrul sedintei de marti, autorizarea ca broker de pensii private pentru desfasurarea activitatii de marketing al fondului de pensii administrat privat a S.C.Euroberokers Broker de Pensii Private Srl si a autorizat Fondul de Pensii Facultative OTP Strateg, administrat de S.C. Otp Garancia Asigurari S.A.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...