- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Cupru Min si Oltchim nu se mai privatizeaza. Statul cauta parteneri

22 Dec, 17:07 • Redactia DailyBusiness
Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, a declarat sambata ca viitoarele privatizari ale unor companii de stat, precum Cupru Min, vor fi facute prin atragerea de parteneri, si nu prin vanzarea resurselor nationale.
Cupru Min si Oltchim nu se mai privatizeaza. Statul cauta parteneri

„Am pornit de la
conceptul de reindustrializare prin parteneri privati sau prin privatizari, cum
sunt Oltchim si Cupru Min. Unde vorbim de zacaminte, trebuie sa fie
parteneriate, iar nu vanzarea resurselor”, a afirmat Vosganian dupa ce a
preluat conducerea ministerului de la fostul detinator, Daniel Chitoiu.

In privinta Cupru Min, el a adaugat
ca viitoarea privatizare ar putea fi facuta prin parteneriat, astfel incat
statul sa contribuie cu resursele de cupru sau cu infrastructura, iar
partenerul strain cu fonduri, arata economica.net.

„Fiecare din parti isi
aduce contributia, partea romana poate aduce resursa sau o infrastructura deja
existenta, iar partenerul sau partenerii, investitiile si modernizarile
tehnologice”, a aprecizat ministrul Economiei.

Urmărește Daily Business pe Google News