Finante-Banci

Datoria publica a crescut cu 3,3% in septembrie si atinge 36,2% din PIB

29 Nov, 16:03 • Redactia DailyBusiness
Datoria publica a Romaniei a crescut in septembrie cu 3,3% fata de august, la 185,28 miliarde de lei, majorandu-si ponderea in PIB cu 1,17 puncte procentuale, la 36,22%, potrivit datelor publicate, luni, de Ministerul Finantelor Publice (MFP) si citate de Mediafax.
Datoria publica a crescut cu 3,3% in septembrie si atinge 36,2% din PIB

Datoria publica a urcat in primele noua luni din 2010 cu 25,7%, de la 147,32 miliarde de lei la finele anului trecut, cand reprezenta 29,99% din PIB. La finele lunii august, datoria publica se situa la 179,32 miliarde de lei, reprezentand 35,05% din PIB.

Ponderea in produsul intern brut (PIB) a fost calculata la o valoare a PIB de 491,27 miliarde de lei pentru anul trecut si de 511,58 milarde de lei pentru 2010.

Cea mai mare parte a datoriei publice a Romaniei, respectiv 93,9%, este guvernamentala, doar 6,09% apartinand autoritatilor locale.

La finele lunii septembrie, datoria in lei reprezenta 44,5% din total, in scadere cu 3 puncte procentuale comparativ cu decembrie 2009, in timp ce ponderea imprumuturilor in euro a crescut de la 41,11% la 43,85%.

In ceea ce priveste structura datoriei publice guvernamentale, titlurile de stat reprezentau 41,33% din total, certificatele de trezorerie 17,66% din sold, iar obligatiunile de stat 16,3%.

In primele noua luni, Ministerul Finantelor a imprumutat 27,3 miliarde lei de la banci prin vanzarea de titluri de stat. Numai in luna septembrie, Finantele au vandut obligatiuni de stat si certificate de trezorerie in valoare totala de 2,16 miliarde de lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru baterii
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru ...
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de pasageri se aflau la bord
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de ...
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem