- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

De ce nu sunt interesati asiguratorii sa vanda polite obligatorii de locuinte

15 Oct, 13:32 • Redactia DailyBusiness
Asiguratorii nu sunt interesati sa vanda politele obligatorii pentru locuinte, emise de Pool-ul de Asigurare Impotriva Dezastrelor Naturale (PAID), a declarat vicepresedintele Uniqa Asigurari, Romeo Jantea.
De ce nu sunt interesati asiguratorii sa vanda polite obligatorii de locuinte

Cauza este comisionul redus pe care il incaseaza: „Lipsa de interes a asiguratorilor pentru vanzarea acestor polite este un lucru normal, in conditiile in care ei abia reusesc sa isi vanda propriile polite in contextul economic actual. Nu cred ca vom vedea asiguratori interesati sa vanda aceste polite obligatorii in conditiile actualului nivel al comisionului incasat”, a spus Jantea.

Comisionul pentru intermedierea unei polite de asigurare obligatorie este de 10% din valoarea primei, respectiv un euro sau doi euro pe an, in functie de tipul constructiei.

Jantea a adaugat ca, fiind obligatorii, politele emise de PAID trebuie incheiate, nu vandute.

„Spre exemplu, orice proprietar de locuinta are si un contract de furnizare a energiei electrice, prin intermediul careia achita si taxa pentru radio. In acest mod ar putea fi colectata si prima de asigurare pentru polita emisa de PAID”, a spus Jantea, citat de [url= http://www.mediafax.ro/economic/asiguratorii-nu-sunt-interesati-sa-vanda-polite-obligatorii-la-locuinte-care-este-motivul-10219136]Mediafax[/url].

[b]Citeste si: [url=https://www.dailybusiness.ro/stiri-finante-banci/vrei-sa-ti-asiguri-locuinta-la-valoarea-ei-adevarata-vezi-cat-te-costa-81722/]Vrei sa-ti asiguri locuinta la valoarea ei adevarata? Vezi cat te costa[/url][/b]

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...