Finante-Banci

Deficitul bugetar al Greciei din 2009, revizuit din nou la peste 15% in PIB

27 Oct, 18:33 • Redactia DailyBusiness
Deficitul bugetar al Greciei pentru anul trecut, a carui revizuire succesiva in crestere a condus la declansarea crizei fiscale a tarii, va fi modificat din nou, de la 13,8% din PIB la peste 15%, a anuntat ministrul de Finante, George Papaconstantinou, citat de Reuters.
Deficitul bugetar al Greciei din 2009, revizuit din nou la peste 15% in PIB

Noua revizuire a datelor, care va efectuata de Eurostat, biroul de statistica al Uniunii Europene, cel mai probabil in noiembrie, va fi definitiva, a adaugat ministrul, informeaza Mediafax.

Astfel, deficitul bugetar, situat la peste 15%, va fi de cinci ori mai mare decat tinta de sub 3% inclusa in bugetul de anul trecut.

In proiectul de buget pentru 2011, publicat in aceasta luna, guvernul a evaluat deficitul de anul trecut la 13,8% din PIB.

Guvernul a modificat prognoza de deficit de la 6% la 12,5% anul trecut dupa preluarea puterii, declansand cea mai grava criza fiscala a Greciei din ultimele decenii si nesiguranta pe pietele internationale.

„Sa ne amintim ca bugetul de anul trecut a fost construit pe un deficit mai mic de 3%, pentru ca la cateva zile inaintea alegerilor (din 4 octombrie – n.r.) sa fie raportat Comisiei Europene la 6%. Dupa castigarea alegerilor am realizat ca depasea 12%. Acum, dupa ultima revizuire de catre Eurostat, va fi peste 15%. Discutam de o diferenta de peste cinci ori”, a spus Papaconstantinou in timpul unei conferinte organizate in Cipru.

Aceasta revizuire a fost anticipata si va avea un impact mai redus decat precedentele, considera analistii.

Grecia a redus salariile din sectorul public cu aproximativ 15%, a ingehtat pensiile, a majorat TVA la 23% si a diminuat investitiile dupa ce a fost salvata de la colaps financiar de un pachet de imprumuturi in valoare de 110 miliarde de euro de la Fondul Monetar International si statele din zona euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, Ilie!”
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, ...
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...