In primele patru luni ale anului, atat exporturile, cat si importurile au crescut comparativ cu perioada similara a anului trecut, insa avansul mai mare inregistrat de exporturi fata de importuri a determinat reducerea defcitului cu aproape doua miliarde de lei in termeni nominali, informeaza Mediafax.
La finele lunii aprilie, exporturile au fost de 44,5 miliarde de lei, in urcare cu 19,4% fata de aceeasi perioada din 2009, in timp ce importurile au urcat cu 10,9%, la 56,11 miliarde de lei.
Schimburile comerciale cu Uniunea Europeana au fost in primele patru luni de 32,839 miliarde de lei (7,97 miliarde euro) la expedieri si de 40,53 miliarde de lei (9,84 miliarde euro) la introduceri, reprezentand 73,7% din total exporturi si 72,2% din total importuri.
Ponderi importante in structura exporturilor si importurilor au fost detinute de grupele de produse masini si echipamente de transport (42,6% la export si 34,6% la import) si alte produse manufacturate (34,7% la export si, respectiv, 30,4% la import).
Doar in luna aprilie, deficitul comercial a fost in termeni nominali de 3,5 miliarde de lei, usor mai scazut fata de cel din martie, de 3,6 miliarde de lei, in conditile in care atat exporturile, cat si importurile au scazut usor cu 4,3%, respectiv 4%.