Finante-Banci

Economia spaniola a crescut cu 0,2% in cel de-al doilea trimestru

13 Aug, 18:03 • Redactia DailyBusiness
Economia Spaniei a crescut cu 0,2% in cel de-al doilea trimestru, dupa un avans 0,1% in primele trei luni, insa analistii se tem ca in ultima jumatate a anului evolutia va fi mai slaba, in conditiile in care masurile de austeritate vor incepe sa-si faca efectul.
Economia spaniola a crescut cu 0,2% in cel de-al doilea trimestru

„Cresterea din primul si al doilea trimestru pare sa fi fost sustinuta de masurile de stimulare fiscala, precum programul de reinnoire a parcului auto. Efectul acestor masuri se va disipa in al doilea semestru”, a afirmat Astrid Schilo, analist la HSBC.

In primul trimestru, economia spaniola a iesit dintr-o recesiune care a durat 18 luni, relateaza Mediafax.

Cresterea produsului intern brut (PIB) din perioada aprilie-iunie reprezinta cel mai rapid avans dupa primele trei luni din 2008, cand economia s-a extins cu 0,4%.

In ritm anual, PIB a scazut cu 0,2% in cel de-al doilea trimestru.

„Credem ca Spania va reintra in recesiune in a doua jumatate a acestui an, in conditiile in care masurile de austeritate vor incepe sa-si faca efectul”, a spus Ben May, analist la Capital Economics.

Madridul a prezentat planuri de austeritate vizand economii de 65 de miliarde de euro, pentru reducerea deficitului bugetar la 3% din PIB pana in 2013. In aceasta saptamana, atat premierul, cat si ministrul Economiei au asigurat ca ritmul de crestere a economiei ar putea incetini in al doilea semestru si sunt sanse reduse ca PIB sa scada.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, Ilie!”
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, ...
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...