- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

„Electrica” cere E.ON despagubiri de 50 milioane euro

25 Jan, 07:38 • Redactia DailyBusiness
"Electrica" solicita companiei E.ON, care a cumparat in 2005 o filiala a furnizorului de electricitate, despagubiri de circa 50 milioane euro, pentru neindeplinirea unor clauze contractuale, a declarat Ioan Folescu, directorul general al "Electrica".
Electrica cere E.ON despagubiri de 50 milioane euro

El a precizat ca, intrucat in cadrul procesului de monitorizare s-a
constatat ca investitorul german nu si-a atins toate obligatiile asumate in
contractul de privatizare, compania de furnizare a electricitatii a actionat in
judecata E.ON la Curtea Internationala de Arbitraj de la Paris. Acest dosar
este comasat cu un altul, deschis, de data aceasta, de E.ON impotriva
„Electrica”, sub acuzatia ca societatea de stat nu vrea sa negocieze
cu E.ON vanzarea actiunilor pe care le mai detine la fosta
„Electrica” Moldova, relateaza Bursa.ro 

Urmărește Daily Business pe Google News