Finante-Banci

Excedent bugetar la cinci luni de 191 mil. euro (0,16% din PIB)

28 Jun, 14:46 • Redactia DailyBusiness
Bugetului general consolidat a inregistrat, la finele lunii mai, un excedent de 606 milioane lei (191 mil. euro), reprezentand 0,16% din PIB, in scadere fata de finele lunii aprilie, cand fusese de 0,30% din PIB, anunta comunicatul Ministerului Economiei si Finantelor.
Excedent bugetar la cinci luni de 191 mil. euro (0,16% din PIB)

Veniturile totale ale bugetului general consolidat au fost de peste 47,75 miliarde lei (14,7 mld. euro, respectiv 12,2% din PIB), in timp ce cheltuielile s-au situat la 47,15 miliarde lei (14,5 mld. euro, respectiv 12,1% din PIB).

Veniturile cele mai insemnate ca pondere in PIB au provenit, in primele cinci luni, din contributiile de asigurari care au adus statului 15 miliarde lei (4,6 mld. euro), insemnand 3,9% din PIB.

Incasarile din impozitele pe profit si pe venit au cumulat 2,8% din PIB, respectiv 10,7 miliarde lei (circa 3,3 mld. euro), cele din taxa pe valoarea adaugata fiind de 10,1 miliarde lei (3,1 mld.euro), respectiv 2,6% din PIB. Incasarile din accize au cumulat 4,4 miliarde lei (1,35 mld. euro).

Cele mai mari cheltuieli s-au facut, in primele cinci luni, pentru asigurari si asistenta sociala 16,4 miliarde lei (5,04 mld euro) , reprezentand 4% din PIB, fiind urmate de cheltuielile pentru invatamant, 5,4 miliarde lei (1,66 mld. euro), autoritatile publice 4,4 miliarde lei (1,35 mld. euro), sanatate 4,4 miliarde lei (1,35 mld. euro), transporturi, ordine publica si siguranta si agricultura.

Guvernul a anuntat, miercuri, ca deficitul bugetar pe 2007 va fi mentinut la tinta programata de 2,8% din PIB.

Executivul a efectuat deja prima rectificare bugetara din acest an.

Comisia Europeana a avertizat ca deficitul va depasi limita impusa prin criteriile economice din tratatul de la Maastricht de 3% din PIB.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
FSB din Rusia îl acuză pe cofondatorul Telegram, Pavel Durov, de facilitarea activităților teroriste
FSB din Rusia îl acuză pe cofondatorul Telegram, Pavel Durov, de facilitarea activităților teroriste
PSD: În mai puțin de 48 de ore, Guvernul s-a contrazis de trei ori pe subiectul posturilor din spitale
PSD: În mai puțin de 48 de ore, Guvernul s-a contrazis de trei ori pe subiectul posturilor din spitale
Parlamentul votează prelungirea TVA redus la locuințe și introducerea unei accize dinamice la motorină
Parlamentul votează prelungirea TVA redus la locuințe și introducerea unei accize dinamice la motorină
Guvernul deblochează peste 6.850 de posturi în sistemul public de sănătate
Guvernul deblochează peste 6.850 de posturi în sistemul public de sănătate
Guvernul retrage Strategia privind biodiversitatea și o trimite în Parlament. Bolojan: Nu putem risca pierderea a aproape un miliard de euro din PNRR
Guvernul retrage Strategia privind biodiversitatea și o trimite în Parlament. Bolojan: Nu putem risca ...
Ciprian Ciucu clarifică: „Nu susțin reintroducerea mașinilor în Centrul Vechi”. Primarul propune o parcare în apropierea zonei
Ciprian Ciucu clarifică: „Nu susțin reintroducerea mașinilor în Centrul Vechi”. Primarul propune ...
Zelenski, după întâlnirea cu Trump la Casa Albă: Am discutat despre rachetele Patriot și relansarea procesului diplomatic
Zelenski, după întâlnirea cu Trump la Casa Albă: Am discutat despre rachetele Patriot și relansarea ...
Greva din sănătate continuă. Sanitas acuză lipsa soluțiilor privind salarizarea și cere un guvern cu puteri depline
Greva din sănătate continuă. Sanitas acuză lipsa soluțiilor privind salarizarea și cere un guvern ...
Zeci de crescători de ovine ies în stradă la București. Fermierii cer măsuri urgente pentru salvarea sectorului
Zeci de crescători de ovine ies în stradă la București. Fermierii cer măsuri urgente pentru salvarea ...
George Simion: AUR vrea un guvern cu puteri depline, dar îl acuză pe Sorin Grindeanu că nu și-a respectat angajamentele
George Simion: AUR vrea un guvern cu puteri depline, dar îl acuză pe Sorin Grindeanu că nu și-a respectat ...
Guvernul acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR de până la un miliard de euro prin contestarea a 12 hotărâri
Guvernul acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR de până la un miliard de euro prin contestarea ...
TVA de 9% pentru locuințe, prelungit până la 30 septembrie. Măsura îi protejează pe cumpărătorii afectați de blocajul ANCPI
TVA de 9% pentru locuințe, prelungit până la 30 septembrie. Măsura îi protejează pe cumpărătorii ...
Comisia de buget a Camerei Deputaților avizează favorabil acordul SAFE de 16,68 mld. euro
Comisia de buget a Camerei Deputaților avizează favorabil acordul SAFE de 16,68 mld. euro
Republica Moldova instituie stare de alertă energetică și hidrologică pentru 30 de zile
Republica Moldova instituie stare de alertă energetică și hidrologică pentru 30 de zile
Analiză PwC: Bursa de Valori București își consolidează creșterea în 2026, după un an record în care capitalizarea a depășit pentru prima dată 100 mld. euro
Analiză PwC: Bursa de Valori București își consolidează creșterea în 2026, după un an record ...
WSJ: Donald Trump își schimbă perspectiva asupra războiului din Ucraina și devine tot mai sceptic față de Vladimir Putin
WSJ: Donald Trump își schimbă perspectiva asupra războiului din Ucraina și devine tot mai sceptic ...
Baza 86 Aeriană dezminte informațiile despre pilotul F-16 care a interceptat dronele rusești: „Identitatea militarilor nu este publică”
Baza 86 Aeriană dezminte informațiile despre pilotul F-16 care a interceptat dronele rusești: „Identitatea ...
Motorina depășește 10 lei/litru în unele benzinării. Senatorii aprobă introducerea accizei dinamice, care ar putea reduce prețurile la pompă
Motorina depășește 10 lei/litru în unele benzinării. Senatorii aprobă introducerea accizei dinamice, ...