- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Fenechiu: E nevoie de oameni de afaceri in politica, dar pusi sa aleaga ei prefera afacerile

18 Jan, 14:27 • Redactia DailyBusiness
Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, afirma ca daca ar intra mai multi oameni de afaceri de succes in politica, "cu inima curata si cu gândul bun", s-ar trai mult mai bine in România, insa daca ar fi pus sa aleaga intre afaceri si politica, el ar opta pentru prima varianta.
Fenechiu: E nevoie de oameni de afaceri in politica, dar pusi sa aleaga ei prefera afacerile

Cred ca daca ar intra mai multi oameni
de afaceri de succes in politica cu inima curata si cu gandul bun,
tara asta ar merge mult mai bine si oamenii ar trai in general mult
mai bine. Cred cu tarie ca singurii care stiu sa managerieze cu
adevarat niste institutii sunt cei care au facut performanta in
viata”, a declarat ministrul Transporturilor, citat de Mediafax.

Pe de alta parte, intrebat ce ar alege
daca ar trebui sa renunte la una dintre cele doua activitati, el
raspuns ca ar abandona activitatea politica.
„As renunta la politica mâine.
imi place mult prea mult sa conduc companii”, a spus el.

El a afirmat ca nu traieste din
salariul de ministru, de peste 5.000 de lei, pe care in considera
„penibil” raportat la responsabilitatile functiei. in
schimb, el nu a indicat valoarea unui salariu pe care o considera
adecvata pentru un demnitar de nivelul sau.

Urmărește Daily Business pe Google News