- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

FMI acorda Romaniei a saptea transa de 900 mil. euro

08 Jan, 08:52 • Redactia DailyBusiness
Board-ul FMI a aprobat, vineri, a sasea evaluare a acordului cu Romania si scrisoarea suplimentara, astfel ca institutia va acorda cea de-a saptea transa din imprumut, de aproximativ 900 de milioane de euro, bani care vor fi virati, cel mai probabil luni, in contul Bancii Nationale a Romaniei (BNR).
FMI acorda Romaniei a saptea transa de 900 mil. euro

Informatia privind aprobarea transei a fost confirmata pentru Mediafax de reprezentantul Romaniei la FMI, Mihai Tanasescu.

O misiune comuna a FMI si a Comisiei Europene s-a aflat la finele lunii octombrie la Bucuresti pentru revizuirea acordului cu Romania si a evaluat modul in care au fost indeplinite criteriile de performanta stabilite pentru finele lunii septembrie.

Acordarea transei trebuia discutata initial in board-ul FMI la jumatatea lunii decembrie, insa a fost amanata pentru luna ianuarie deoarece nu au fost aprobate la timp legea salarizarii, bugetul pe 2011 si reforma pensiilor.

O noua misiune FMI va veni la Bucuresti pe data de 25 ianuarie pentru a evalua indeplinirea obiectivelor stabilite pentru ultimul trimestru al acestui an si discutii privind un nou acord, de tip preventiv. Ultima evaluare a acordului va avea loc in perioada aprilie-mai, cand vor fi analizate criteriile agreate pentru primul trimestru si vor fi definitivati parametrii finali ai noului aranjament.

Suma primita pana in prezent de la Fond se ridica la 11,27 miliarde de euro, la care se va adauga transa aprobata vineri, precum si ultima partea a imprumutului, de 874 milioane de drepturi speciale de tragere (circa un miliard de euro).

Presedintele Traian Basescu a afirmat joi ca Romania va propune „in mod categoric” FMI ca angajamentele din noul acord sa vizeze „paliere fundamentale” precum consolidarea fiscala si continuarea reformelor structurale si a modernizarii statului, o prioritate fiind modernizarea legislatiei muncii.

Mihai Tanasescu, reprezentantul Romaniei la FMI, a declarat vineri ca Romania poate accesa de la FMI, prin noul acord, o suma de pana la de trei ori cota de Drepturi Speciale de Tragere (DST) detinuta la Fond, ceea ce reprezinta o suma de aproximativ 3,1-3,2 miliarde DST (3,6-3,7 mld. euro – n.r.))

Romania are in derulare un acord de finantare externa cu FMI, UE si alte institutii financiare internationale, in suma totala de aproximativ 20 de miliarde de euro, din care a primit pana acum transe in valoare totala de 15,2 miliarde de euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...