- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Guvernul vrea sa verse viitoarele redevente intr-un fond special pentru proiecte decise politic

17 Jun, 09:43 • Redactia DailyBusiness
Guvernul intentioneaza sa infiinteze un fond special in care sa fie varsate toate redeventele incasate de stat pentru noile exploatari de surse energetice si care sa fie folosit pentru obiective decise politic, precum constructia de autostrazi sau informatizare, a declarat premierul Victor Ponta.
Guvernul vrea sa verse viitoarele redevente intr-un fond special pentru proiecte decise politic

„Vreau sa
facem, pe modelul Norvegiei, un fond special, in care toate
redeventele pe care le vom incasa pentru noile exploatari, fie ca
este vorba de off-shore, fie ca este vorba de gaz de sist, sa fie
puse intr-un fond – nu in buget de unde platim diverse cheltuieli ale
administratiei sau salarii sau pensii -, ci le punem intr-un fond de
dezvoltare si le folosim numai pentru… o sa decidem politic, avem
nevoie de autostrazi, sa informatizam toata tara”, a spus Ponta
la RTV.

Premierul Victor Ponta a declarat
recent ca Guvernul intentioneaza sa majoreze nivelul redeventelor
percepute producatorilor de petrol si gaze mai devreme de anul 2015.

Companiile care produc petrol si gaze
naturale platesc in prezent redevente cuprinse 3,5% si 13,5% din
productie, in functie de tipul zacamintelor de hidrocarburi. Aceste
niveluri ale redeventelor au fost fixate in 2004 si sunt valabile
pana in decembrie 2014 inclusiv, fiind stabilite prin contractul de
privatizare a companiei Petrom cu grupul austriac OMV, informeaza
Mediafax.

Tot duminica seara,
premierul a declarat ca Guvernul nu cere derogari la Fondul Monetar
International (FMI)
.

Urmărește Daily Business pe Google News