- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Hipermarket Auchan la Targu-Mures: investitie de 40 milioane euro

17 Sep, 12:43 • Redactia DailyBusiness
Auchan Romania va deschide marti un hipermarket in Targu-Mures, investitia ridicandu-se la 40 milioane de euro.
Hipermarket Auchan la Targu-Mures: investitie de 40 milioane euro

„Este cel mai mare magazin de acest gen din oras, iar suma de 40 milioane euro include si echiparea magazinului si primul stoc de marfa”, a declarat Mariana Dragan, manager comunicare Auchan, pentru DailyBusiness.

Pana la sfarsitul anului vor fi inaugurate alte doua noi magazine Auchan in Cluj-Napoca si Pitesti, iar pentru anii urmatori ritmul prevazut pentru deschideri este de trei-patru hipermarketuri pe an.

Prin deschiderea magazinului Auchan din Targu-Mures au fost create 450 de noi locuri de munca, iar clientii magazinului pot alege dintr-o gama care numara 45.000 de produse.

„Momentul deschiderii de la Targu-Mures este unul reprezentativ pentru noi, deoarece marcheaza inceputul derularii planului nostru ambitios de expansiune. De acum inainte, Auchan va pastra un ritm sustinut de deschideri si va fi un competitor din ce in ce mai puternic pe piata din Romania”, a spus directorul general Auchan Romania, Régis Mougel, citat de NewsIn.

Hipermarketul are suprafata de vanzare de 8.500 de mp, 40 de case de marcat, o parcare de 1.600 de locuri si este ancora unui amplu proiect comercial, European Retail Park Targu-Mures. Acesta cuprinde un mall cu 100 de magazine si restaurante, un magazin de bricolaj Baumax, un magazin Media Galaxy, precum si un magazin de mobila Mobilia.

Prin divizia sa care se ocupa de administrarea centrelor comerciale, Auchan va oferi spre inchiriere spatiu comercial pentru un ansamblu de 15 magazine, printre care: Nokia, Internity, Zoomania, Adams, Inmedio, Centrofarm, BRD.

Auchan a deschis primul sau magazin in Romania, in noiembrie 2006, in cartierul bucurestean Titan, dupa o investitie de 40 milioane euro. MGV Distri-Hiper Romania, operatorul hipermarketului Auchan, a terminat anul trecut cu o cifra de afaceri de 19 milioane euro si pierderi de patru milioane euro.

Grupul Auchan este unul dintre cele mai importante lanturi comerciale, pe locul 10 in lume, cu 387 hipermarketuri in 11 tari din lume, 702 de supermarketuri, 307 centre comerciale Immochan si Banca Accord. La nivel mondial, Auchan are 175.000 de angajati, iar numarul acestora crete de la an la an, odata cu deschiderea de noi magazine. In 2006, grupul Auchan a inregistrat o cifra de afaceri de 41 miliarde euro, iar in toate magazinele grupului au fost serviti 1,13 miliarde de clienti.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...