Finante-Banci

Imprumuturile de la UE, mai scumpe decat cele de la FMI si BM. Afla ce dobanzi plateste statul

29 Mar, 11:25 • Redactia DailyBusiness
Ministerul Finantelor Publice plateste dobanzi care variaza intre 2,375% si 3,375% pentru primele trei transe din acordul de imprumut cu Uniunea Europeana, costurile fiind usor mai scazute in cazul finantarilor de la Banca Mondiala, de 2% pe an, si pentru transele primite de la FMI, 2,3% pe an.
Imprumuturile de la UE, mai scumpe decat cele de la FMI si BM. Afla ce dobanzi plateste statul

Cifrele sunt incluse in Strategia de administrare a datoriei publice guvernamentale 2011 – 2013, aprobata miercuri de Guvern si obtinuta de Mediafax.

In cadrul acordului de finantare externa, de circa 20 de miliarde de euro, Romania a primit pana in prezent 4,85 miliarde de euro de la Comisia Europeana. A patra transa, in suma de 1,2 miliarde de euro, a fost virata joi.

Uniunea Europeana a emis in saptamana anterioara obligatiuni in valoare de 4,6 miliarde de euro, cu scadenta la sapte ani, pentru a finanta programul de sprijin destinat Irlandei si imprumutul acordat Romaniei.

„Incheierea pachetului de asistenta financiara multilaterala, concomitent cu trendul de revenire economica la nivel global si cu masurile bancilor centrale a contribuit la cresterea increderii investitorilor, materializata prin reducerea semnificativa a cotatiilor CDS (credit default swap – costul riscului de tara – n.r.) pentru Romania de la 610 bps la inceputul lunii februarie 2009 la circa 290 bps la sfarsitul anului 2010”, se arata in document.

Ministerul Finantelor a primit de la FMI jumatate din transa a doua in septembrie 2009 si inca jumatate din tansele trei si patru in februarie 2010. Cumulat, suma virata Trezoreriei a fost de aproximativ 2,4 miliarde de euro.

Acordul cu organismele internationale se va incheia la finele acestei luni, insa programul va continua sub forma unei intelegeri de tip preventiv, in cadrul careia FMI si CE vor pune la dispozitia Romaniei 5 miliarde de euro, bani care vor fi accesati doar in caz de urgenta. Romania va trage, in contextul noului aranjament, un imprumut de 400 milioane de euro de la Banca Mondiala, care nu a mai fost acordat in programul actual.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru baterii
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru ...
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de pasageri se aflau la bord
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de ...
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor de fum
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor ...
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou titlu european
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou ...