- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

In plina criza, romanii cumpara mai multe medicamente: Piata a crescut cu peste 15% in S1

10 Aug, 13:54 • Redactia DailyBusiness
Piata romaneasca de medicamente a crescut in primul semestru, fata de aceeasi perioada din 2009, cu 15,4% in lei, la 4,88 miliarde de lei, evolutie sustinuta de vanzarile prin farmacii, in special de medicamente eliberate pe baza de reteta.
In plina criza, romanii cumpara mai multe medicamente: Piata a crescut cu peste 15% in S1

In moneda europeana, cresterea a fost de 17,6%, la 1,17 miliarde de euro.

In volum, piata a urcat usor, cu 0,8%, la 240,4 milioane unitati, potrivit celui mai recent raport al firmei de cercetare a pietei IMS Health Romania, citat de Mediafax.

Pe canale de distributie, in timp ce piata farmacilor a consemnat o crestere in volum de 2%, la 223,2 milioane unitati, pe cea a spitalelor se observa o scadere de 12,4%, la aproximativ 17,2 milioane unitati.

In valoare, vanzarile prin farmacii au crescut in primele sase luni cu 18,4%, la 4,36 miliarde de lei, dar cele catre spitale au scazut cu 5%, la 519 milioane de lei. Exprimate in moneda europeana, vanzarile prin canalul de retail s-au majorat cu 20,7%, la 1,05 miliarde de euro, iar cele catre de spitale au coborat cu peste 3%, la 125 milioane de euro.

Pe segmente, valoarea vanzarilor de produse cu prescriptie s-a plasat la 4,33 miliarde de lei (1,04 mld. euro), in avans cu 17,4%, iar a celor de medicamentele fara reteta la 545,3 milioane de lei (131,5 mil. euro), cu 1,3% mai mari fata de primele sase luni ale anului trecut.

In volum, segmentul medicamentelor cu prescriptie a crescut cu 2,5% in primul semestru din acest an, la 175,4 milioane unitati, dar cel al produselor fara prescriptie a avut un trend descendent, scazand cu 3,7%, la 65 milioane de unitati.

Primele 20 de companii farmaceutice

Potrivit IMS Health, grupul elvetian Roche se afla in topul clasamentului primelor 20 de companii care activeaza pe piata locala, cu vanzari de 485,1 milioane de lei, pe locul secund se regaseste compania Novartis, cu afaceri de 322,5 milioane de lei, iar pe trei producatorului britanic GlaxoSmithKline, cu vanzari de 307 milioane de lei.

Acestea sunt urmate pe patru de compania americana Pfizer, cu 281,6 milioane de lei, si pe cinci de francezii de la Sanofi-Aventis, cu 272,4 milioane de lei.

Servier ocupa pozitia a sasea in clasament, cu vanzari de 232,4 milioane de lei, urmata de AstraZeneca – 209,6 milioane de lei, Zentiva – 173,8 milioane de lei, Ranbaxy – 172 milioane de lei si Schering Plough – 137,4 milioane de lei.

Pe locurile 10-20 se situeaza Eli Lilly, Antibiotice, Bayer Schering, Johnson&Johnson, KRKA, Menarini, Merck Sharp Dohme, Labormed, Gedeon Richter si Reckitt Benckiser.

Raportul IMS este realizat pe baza preturilor la medicamente la intrarea in farmacii. IMS Health furnizeaza de servicii de cercetare pentru industria farmaceutica si de servicii medicale. Grupul are activitati in peste 100 de tari din lume.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Siegfried Mureșan: PNL nu îl va susține pe Sorin Grindeanu ca premier. „Nu am spus niciodată că îl susținem”
Siegfried Mureșan: PNL nu îl va susține pe Sorin Grindeanu ca premier. „Nu am spus niciodată că ...
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere de premier. „Nu vom participa la o spirală nesfârșită de condiții schimbătoare”
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere de premier. „Nu vom participa la o spirală ...
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada 2026-2028
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada ...
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în urma celor două cutremure devastatoare
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în ...
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
China: Un avion de mici dimensiuni a lovit cea mai înaltă clădire din Beijing
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
BNR a încheiat 2025 cu profit de 2,34 miliarde lei, peste plan, dar sub nivelul record din 2024
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea ...
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, echivalentul a 11,5% din PIB
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, ...
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de investiții
Volkswagen pregătește o restructurare majoră. Până la 100.000 de concedieri și tăieri masive de ...
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care merg spre Bulgaria și Grecia
Circulația pe Podul Giurgiu–Ruse va fi oprită temporar sâmbătă. Restricții pentru șoferii care ...
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei și situația ROMATSA
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Pe agendă: Summitul NATO, misiunile externe ale Armatei ...
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier al României
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Nicușor Dan îi convoacă la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, coerent”
Siegfried Mureşan: „Dorinţa noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, ...
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne pe funcții”
PSD acuză PNL, USR și UDMR că blochează formarea Guvernului: „Inventează condiții pentru a rămâne ...