Finante-Banci

Isarescu: Dobanzile la depozite sunt destul de ridicate, chiar prea generoase

08 Jul, 16:01 • Redactia DailyBusiness
Mugur Isarescu, guvernatorul BNR, considera ca dobanzile platite de bancile comerciale la depozitele in lei sunt destul de ridicate, chiar generoase, in pofida faptului ca BNR si FMI au convenit o proiectie de inflatie de 8% pentru finele anului, potrivit Mediafax.
Isarescu: Dobanzile la depozite sunt destul de ridicate, chiar prea generoase

„Dobanzile trebuie sa fie atat cat sunt, destul de ridicate. Sunt chiar prea generoase”, a declarat joi Isarescu, intrebat cat ar trebui sa fie ratele practicate de banci la depozitele in lei, daca inflatia pentru finele anului este prognozata la 8%.

Cele mai inalte dobanzi sunt la depozitele pe temen scurt, de una sau trei luni, dar se plaseaza sub 8%, ceea ce inseamna ca ratele sunt real negative.

Unii specialisti din piata sunt de parere insa ca bancile vor creste dobanzile la depozite, in contextul in care economisirea va fi descurajata de impozitarea profitului si de cresterea inflatiei.

Inflatia din cresterea TVA este una corectiva

„Votul de la Curtea Constitutionala este un vot pentru o inflatie corectiva. Inflatia nemonetara nu necesita reactie din partea BNR. Daca am interveni, nu s-ar mai face corectia”, a spus Isarescu.

Guvernatorul BNR crede ca prin decizia Curtii Constitutionale s-a instaurat regula ca orice corectie necesara, orice restrangere a cheltuielilor nu se poate face decat prin inflatie.

„Curtea Constitutionala ar putea sa declare neconstitutionala si legea graviatiei. (…) Noi si in sistemul celalalt (comunist – n.r.) am invatat ca legile economice sunt legi obiective”, a mai spus Isarescu.

In luna iunie Curtea Constitutionala a respins propunerea Guvernului privind reducerea pensiilor cu 15%, iar ulterior Executivul a decis majorarea TVA de la 19% la 24%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, Ilie!”
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, ...
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...