Finante-Banci

JP Morgan: Leul se va aprecia in urmatoarele zile, cursul urmand sa coboare la 4,2 lei/euro

21 Dec, 13:39 • Redactia DailyBusiness
Analistii bancii JP Morgan anticipeaza ca leul se va aprecia cu 3% "in urmatoarele zile si saptamani", cursul urmand sa coboare la 4,2 lei/euro, datorita schimbarii standardelor de contabilitate pentru banci, care va determina institutiile financiare sa schimbe volume mari de valuta in moneda locala.
JP Morgan: Leul se va aprecia in urmatoarele zile, cursul urmand sa coboare la 4,2 lei/euro

Moneda nationala s-a apreciat usor la inceputul sesiunii interbancare de miercuri, iar cotatiile au coborat in jurul nivelului de 4,31 lei/euro, pe o piata linistita si cu volume reduse de transfer, potrivit dealerilor.

Banca Nationala a Romaniei a anuntat la ora 13 un curs de referinta de 4,3045 lei/euro, cu 0,80 de bani mai mic fata marti.

Incepand de la 1 ianuarie, bancile se vor alinia Standardelor Internationale de Raportare Financiara, cunoscute ca IFRS, in locul standardelor romanesti de contabilitate RAS.

Astfel, institutiile financiare vor ajunge in situatia de „supraprovizionare”, noteaza JP Morgan, deoarece regulile IFRS permit bancilor sa reduca provizioanele constituite pentru credite neperformante in cuantum echivalent cu 100% din valoarea de piata a colateralului, fata de doar 25% in cazul standardelor RAS, potrivit Mediafax.

Tinand cont de reglementarile BNR, capitalul suplimentar astfel obtinut va fi probabil constituit in rezerve, anticipeaza analistii JPMorgan.

Conform legii, institutiile de credit nu pot detine pozitii forex per valuta mai mari decat echivalentul a 10% din fondurile proprii (capital, rezerve si profit).

Din moment ce creditele in moneda straina constituie 65% din soldul total al imprumuturilor, bancile vor dori sa schimbe rapid in lei „provizioanele suplimentare” detinute acum in valuta.

„Desi exista o perioada de derogare de sase luni, care depinde de acordul BNR – ceea ce inseamna ca bancile pot pastra pozitiile excesive in valuta pentru pana la sase luni – regulile interne ale institutiilor financiare le vor determina sa inchida cat mai urgent aceste pozitii”, noteaza JP Morgan.

Astfel, analistii bancii de investitii anticipeaza un volum de tranzactii de 1-1,5 miliarde euro pe piata locala rezultat din conversia in lei provizioanelor suplimentare detinute de banci pentru credite in valuta.

In consecinta, leul s-ar putea aprecia cu 3% in urmatoarele zile si saptamani, din moment ce volumul de tranzactionare euro/leu este de circa 150 milioane euro pe zi pe piata spot si aproxiamtiv 200 milioane euro pe zi prin tranzactii interbancare. In plus, volumele din decembrie sunt de obicei cu 50% sub nivelurile normale.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea frontierei
RO-Alert pentru populația din Galați și Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în apropierea ...
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de T2 2025
PIB-ul României s-a menținut la nivelul trimestrului I în T2 2026, dar a scăzut cu 0,4% față de ...
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru baterii
Guvernul aprobă relansarea exploatării grafitului din județul Gorj, materie primă critică pentru ...
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de pasageri se aflau la bord
Anglia: Doi oameni grav răniți după deraierea unui tren în apropiere de Lewes. Aproximativ 150 de ...
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
CE Oltenia este pregătit să crească producția pentru a acoperi necesarul de energie din sistem
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor de fum
Incendiu major la o hală din Sectorul 1 al Capitalei. ISUBIF a emis mesaj RO-ALERT din cauza degajărilor ...
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou titlu european
David Popovici, cel mai rapid în semifinalele de la 200 m liber! Românul luptă vineri pentru un nou ...
Atac dur din PNL la adresa lui Grindeanu: „PSD este în opoziție doar în declarații”. Lista funcțiilor ocupate de social-democrați
Atac dur din PNL la adresa lui Grindeanu: „PSD este în opoziție doar în declarații”. Lista funcțiilor ...
David Popovici, transformare spectaculoasă înaintea unui nou triumf european. Ce a eliminat total din alimentația sa
David Popovici, transformare spectaculoasă înaintea unui nou triumf european. Ce a eliminat total din ...
Motorina se ieftinește cu 56 de bani pe litru. Acciza scade cu 20% în a doua jumătate a lunii august
Motorina se ieftinește cu 56 de bani pe litru. Acciza scade cu 20% în a doua jumătate a lunii august
România rămâne fără energie nucleară pentru prima dată în 23 de ani. Seceta oprește ambele reactoare de la Cernavodă
România rămâne fără energie nucleară pentru prima dată în 23 de ani. Seceta oprește ambele reactoare ...
Weekend aglomerat pe litoral și la munte. Autoritățile suplimentează măsurile de siguranță și lansează un apel către turiști
Weekend aglomerat pe litoral și la munte. Autoritățile suplimentează măsurile de siguranță și ...
Marea Nordului intră într-o nouă eră. Sute de sonde petroliere așteaptă dezafectarea, iar costurile explodează
Marea Nordului intră într-o nouă eră. Sute de sonde petroliere așteaptă dezafectarea, iar costurile ...
Chiriile birourilor din centrul Bucureștiului au crescut cu aproape 12% într-un an, pe fondul ofertei limitate
Chiriile birourilor din centrul Bucureștiului au crescut cu aproape 12% într-un an, pe fondul ofertei ...
Ministerul Energiei: Sistemul energetic național este stabil după oprirea Reactorului 2 de la Cernavodă. România se bazează pe importuri și rezerve
Ministerul Energiei: Sistemul energetic național este stabil după oprirea Reactorului 2 de la Cernavodă. ...
Ministerul Finanțelor a împrumutat aproape 1,13 miliarde lei de la bănci
Ministerul Finanțelor a împrumutat aproape 1,13 miliarde lei de la bănci
Mugur Isărescu, despre trecerea României la euro: „Acum nu avem niciun criteriu îndeplinit”. Ce trebuie să facă țara noastră
Mugur Isărescu, despre trecerea României la euro: „Acum nu avem niciun criteriu îndeplinit”. Ce ...
BNR anticipează că rata anuală a inflației va coborî la 2,8% în trimestrul II din 2028
BNR anticipează că rata anuală a inflației va coborî la 2,8% în trimestrul II din 2028