- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Lafarge: piata cimentului din Romania va creste cu 15-20% in 2008

21 Nov, 14:46 • Redactia DailyBusiness
Piata cimentului din Romania, estimata la 800 milioane de euro anul acesta, va creste cu 15-20% in 2008, la peste 920 milioane euro, iar volumul pietei va urca de la 10 milioane de tone la peste 11 milioane de tone in anul viitor, a declarat Philippe Questiaux, directorul general Lafarge Ciment Romania.
Lafarge: piata cimentului din Romania va creste cu 15-20% in 2008

Cresterea din Romania va fi peste nivelul pietei globale, de 5%, potrivit reprezentantilor Lafarge.

Volumul pietei de ciment se ridica in 2006 la 9,3 milioane tone de ciment, potrivit datelor Institutului National de Statistia (INS).

Oficialul Lafarge a estimat ca afacerile companiei in Romania vor creste cu cel putin 20% in acest an fata de 2006, pana la 400 milioane de euro. „Vom continua aceasta tendinta de crestere si in anul viitor, dar depinde insa si de evolutia cursului euro-leu”, a adaugat Questiaux.

Reprezentantii Lafarge au mentionat cresteri la fel de mari ca pe piata cimentului si in cazul celorlalte afaceri ale grupului, respectiv gips-carton si betoane.

Cota de piata a divizie de ciment in Romania a Lafarge se situeaza intre 30-35%, potrivit estimarilor companiei.

Sebastian Popescu, directorul general al Lafarge Gips, a estimat ca piata de gips-carton si sisteme va creste intre 300 si 350 milioane de euro, pe un volum de 50-60 milioane mp de placi de gips-carton.

Reprezentantul Lafarge Gips a estimat, de asemenea, ca afacerile grupului in Romania, pe segmentul placilor de gips-carton, vor creste cu 20% in acest an, la 20,4 milioane de euro, de la 17 milioane de euro, nivel consemnat anul trecut.

Lafarge Arcom Gips Romania, divizia de placi de gips-carton si sisteme asociate a grupului, detine pe piata locala o cota de 22%.

Piata betoanelor din Romania va avea un volum de 7-10 milioane metri cubi in acest an, a estimat Bruno Roux, directorul general Lafarge Agregate-Betoane. Philippe Questiaux a mentionat ca aceasta piata valoareaza o treime din cea a cimentului, adica 266 milioane euro.

Profitul net al grupului Lafarge a fost de 600 milioane euro in al treilea trimestru al acestui an, in crestere cu 9% fata de aceeasi perioada din 2006.

Grupul Lafarge este prezent din 1997 pe piata romaneasca, prin achizitia producatorului national de ciment. Operatiunile grupului francez in Romania sunt reprezentate de Lafarge Ciment, Lafarge Agregate si Betoane, respectiv Lafarge Arcom Gips, cele trei divizii inregistrand anul trecut o cifra de afaceri totala de circa 275 de milioane de euro, in crestere cu 20%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Producția OPEC s-a prăbușit la minimul ultimilor 20 de ani, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu
Producția OPEC s-a prăbușit la minimul ultimilor 20 de ani, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri anticipate
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri ...
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet
Nicușor Dan a promulgat legea privind implementarea programului european SAFE pentru industria de apărare
Nicușor Dan a promulgat legea privind implementarea programului european SAFE pentru industria de apărare
CFR Călători reintroduce „Trenurile Soarelui”. Legături directe spre litoral până în septembrie
CFR Călători reintroduce „Trenurile Soarelui”. Legături directe spre litoral până în septembrie
Papa Leon: „Suntem cu toții migranți”. Apel pentru protejarea demnității umane în timpul vizitei din Insulele Canare
Papa Leon: „Suntem cu toții migranți”. Apel pentru protejarea demnității umane în timpul vizitei ...
Ilie Bolojan: Un guvern fără majoritate parlamentară este mai slab decât unul minoritar
Ilie Bolojan: Un guvern fără majoritate parlamentară este mai slab decât unul minoritar
David Hockney, una dintre figurile majore ale artei contemporane, a murit la 88 de ani
David Hockney, una dintre figurile majore ale artei contemporane, a murit la 88 de ani
Inflația se apropie de 11%. Carburanții, transportul și serviciile de telefonie împing prețurile în sus
Inflația se apropie de 11%. Carburanții, transportul și serviciile de telefonie împing prețurile ...
România a alocat integral 380 mil. euro prin PNRR în fonduri de capital de risc pentru 20 de vehicule de investiții
România a alocat integral 380 mil. euro prin PNRR în fonduri de capital de risc pentru 20 de vehicule ...
INS: Investițiile nete în economie au urcat la 41 mld. lei în T1, în creștere cu 4,8% anual
INS: Investițiile nete în economie au urcat la 41 mld. lei în T1, în creștere cu 4,8% anual
Belfast: Două nopți la rând de proteste s-a soldat cu 12 ofițeri răniți și 16 protestatari aflați în arest
Belfast: Două nopți la rând de proteste s-a soldat cu 12 ofițeri răniți și 16 protestatari aflați ...
Trump susține că un acord pentru încetarea războiului cu Iranul este aproape, în timp ce Teheranul afirmă că „nimic” nu a fost finalizat
Trump susține că un acord pentru încetarea războiului cu Iranul este aproape, în timp ce Teheranul ...