- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Leul s-a depreciat joi in raport cu euro, pana la 4,2609 lei/euro

03 Feb, 13:31 • Redactia DailyBusiness
Banca Nationala a Romaniei (BNR) a anutat joi un curs de referinta de 4,2609 lei/euro, in crestere cu 0,45 bani fata de ziua anterioara.
Leul s-a depreciat joi in raport cu euro, pana la 4,2609 lei/euro

Miercuri, cursul oficial a fost de 4,2564 lei/euro.

Leul si-a oprit avansul si fata de dolar, astfel ca BNR a afisat un curs de 3,0921 lei/dolar, cu 1,66 bani peste nivelul de precedent, de 3,0755lei/dolar. Miercuri referinta BNR s-a situat la minimul din 5 noiembrie, cand dolarul a fost cotat la 3,0403 lei.

Primele transferuri ale zilei au fost operate in intervalul 4,2550 – 4,2580 lei/euro, similar cu cel de la finalu sesiunii de miercuri, potrivit Mediafax.

In prima ora de tranzactionare, cursul a ramas in acest interval, iar pe piata s-au transferat volume reduse de valuta. Ulterior, cursul a inceput sa creasca, in linie cu evolutia valutelor din regiune, care consemnau deprecieri de pana la 0,5% in fata euro, jucatorii fiind precauti in contextul crizei din Egipt.

Bursele europene afisau si ele scaderi, iar in aceasta sedinta traderii vor urmari decizia de politica monetara a Bancii Centrale Europene si indicii privind planurile institutiei de combatere a inflatiei.

Consiliul de Administratie al BNR a decis, joi, sa mentina dobanda de politica monetara la minimul istoric de 6,25%, pentru a sasea sedinta consecutiva, precum si ratele pentru rezervele minime obligatorii aplicabile pasivelor in lei si in valuta, in linie cu asteptarile pietei.

Banca centrala nu a mai modificat dobanda de politica monetara de pe 4 mai 2010, cand a redus rata cu 0,25 puncte, la minimul istoric de 6,25%.

Randamentele pentru depozitele cu scadenta la o zi au scazut usor joi, de la 3,76 – 4,26% la 3,44 – 3,94%, iar cele afisate pentru sumele plasate pe termen de o saptamana au coborat de la 4,12 – 4,62% la 3,87 – 4,37%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...