- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Liderii europeni fac eforturi pentru a scapa de criza

25 Sep, 15:20 • Redactia DailyBusiness
Liderii europeni fac eforturi pentru a consolida puterea Fondului de stabilitate financiara, au declarat inalti oficiali prezenti la reuniunea anuala FMI-Banca Mondiala de la Washington, in timp ce SUA, China si alte tari trag semnale de alarma ca criza datoriilor de stat afecteaza economia globala.
Liderii europeni fac eforturi pentru a scapa de criza

Pietele financiare au cazut puternic in aceasta saptamana, din cauza temerilor ca criza din Grecia, tara aflata aproape de faliment, s-ar putea raspandi catre alte state din zona euro.

Liderii europeni resimt tot mai multa presiune internationala sa rezolve criza pentru a preveni repetarea haosului care a maturat pietele financiare in 2007-2009.

Comisarul european pentru Economie, Olli Rehn, a declarat ca, odata ce guvernele din zona euro confirma consolidarea Fondului European de Stabilitate Financiara (EFSF), atentia Europei se va indrepta catre folosirea resurselor acestui mecanism cat mai eficace posibil, conform Mediafax.

„Trebuie sa gasim un mecanism prin care sa putem transforma un euro din EFSF in cinci euro, insa nu s-a luat inca vreo decizie in aceasta privinta”, a declarat o sursa oficiala europeana.

Fondul de „bailout”, creat pentru a sprijini statele din zona euro aflate in dificultate, are nevoie de [b]resurse de cel putin 2.000 miliarde euro pentru a interveni in Italia si Spania[/b], daca criza s-ar raspandi catre aceste tari, estimeaza analistii.

Statele Unite si alte tari au cerut Europei sa foloseasca fondul drept parghie pentru a aduna mai multe resurse destinate sprijinii statelor vulnerabile din zona euro, poate chiar cu o contributie din partea Bancii Centrale Europene (BCE).

Insa reprezentanti ai BCE si oficialitati din Germania, tara care suporta cea mai mare parte din costurile salvarii statelor cu probleme, s-au aratat reticenti in privinta folosirii bancii centrale in astfel de scopuri, deoarece institutia ar trebui sa-si respecte mandatul strict de controlare a inflatiei.

„Nu ar trebui sa ne gandim la folosirea unei rezerve de fonduri publica drept parghie”, a aratat Patrick Honohan, membru in Consiliul Guvernatorilor BCE.

Astfel, „inarmarea” Uniunii Europene cu instrumente mai puternice de finantare externa a guvernelor sau de sprijinire a bancilor vulnerabile a fost principalul subiect de discutie la reuniunea Fondului Monetar International si Bancii Mondiale, care are loc in acest weekend la Washington.

Criza datoriilor de stat ameninta sa arunce zona euro intr-o noua runda de recesiune si a actionat deja ca frana pentru economia SUA, a carei revenire era oricum timida si fragila.

Economiile emergente se asteapta de asemenea la repercusiuni din cauza crizei din Europa.

„Experienta Braziliei cu crizele din trecut sugereaza ca trebuie sa confrunti problemele intr-o maniera urgenta si consistenta. Cu cat dureaza mai mult, cat atat va costa mai mult si problemele se vor raspandi. Trebuie sa actionati cu o forta coplesitoare”, a declarat guvernatorul bancii centrale a Braziliei, Alexandre Tombini.

FMI a aratat, intr-un comunicat, ca [url= https://www.dailybusiness.ro/stiri-finante-banci/zona-euro-s-a-angajat-in-fata-fmi-sa-faca-tot-ce-va-fi-necesar-pentru-a-pune-capat-crizei-datoriilor-publice-68580/]zona euro este determinata sa faca tot posibilul pentru a rezolva criza datoriilor de stat[/url].

Fondul a avertizat ca economia globala a „intrat intr-o faza periculoasa, care impune o vigilenta exceptionala, coordonare si predispozitia la masuri indraznete” pentru a face fata presiunilor financiare din Europa si pentru a impiedica raspandirea lor catre alte economii.

Secretarul general al Trezoreriei SUA, Timothy Geithner, a lansat unul dintre cele mai explicite avertismente privind criza din zona euro, cerand BCE sa-si asume un rol mai important in combaterea turbulentelor.

„Amenintarea unor default-uri in cascada, prabusiri ale bancilor si riscuri catastrofale trebuie sa dispara”, a spus el.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Coface: Conflictul din Orientul Mijlociu schimbă regulile jocului și reintroduce o incertitudine extremă cu privire la securitatea aprovizionării cu petrol
Coface: Conflictul din Orientul Mijlociu schimbă regulile jocului și reintroduce o incertitudine extremă ...
Ministrul Sănătății avertizează: Scumpirea carburanților pune presiune pe sistemul sanitar
Ministrul Sănătății avertizează: Scumpirea carburanților pune presiune pe sistemul sanitar
Lavazza: venituri de 3,9 mld. euro în 2025, în creștere cu 15,7%, într-un context de prețuri record la cafea și volatilitate globală
Lavazza: venituri de 3,9 mld. euro în 2025, în creștere cu 15,7%, într-un context de prețuri record ...
INS: Numărul locurilor de muncă vacante a scăzut la 31.000 în 2025, iar rata a coborât la 0,6%
INS: Numărul locurilor de muncă vacante a scăzut la 31.000 în 2025, iar rata a coborât la 0,6%
Înghețarea pensiilor, contestată în instanță: FACIAS acuză încălcarea legii
Înghețarea pensiilor, contestată în instanță: FACIAS acuză încălcarea legii
PSD analizează viitorul guvernării. Trei scenarii pe masă, decizia finală pe 20 aprilie
PSD analizează viitorul guvernării. Trei scenarii pe masă, decizia finală pe 20 aprilie
Furtul celor trei tablouri semnate de Renoir, Cézanne și Matisse a durat numai trei minute, potrivit Fundației Magnani Rocca
Furtul celor trei tablouri semnate de Renoir, Cézanne și Matisse a durat numai trei minute, potrivit ...
Zelenski propune Rusiei un armistițiu energetic și cere reluarea negocierilor de pace
Zelenski propune Rusiei un armistițiu energetic și cere reluarea negocierilor de pace
Un incendiu a izbucnit la o rafinărie de petrol din Haifa, în nordul Israelului, după un tir de rachete lansate din Iran și Liban
Un incendiu a izbucnit la o rafinărie de petrol din Haifa, în nordul Israelului, după un tir de rachete ...
Rata șomajului în București scade ușor la 0,45%, majoritatea șomerilor fiind din grupele 30–55 de ani
Rata șomajului în București scade ușor la 0,45%, majoritatea șomerilor fiind din grupele 30–55 ...
Spania închide spațiul aerian pentru avioanele americane implicate în atacurile asupra Iranului
Spania închide spațiul aerian pentru avioanele americane implicate în atacurile asupra Iranului
Ministrul Apărării: România nu este vizată de Iran și nu există riscuri imediate pentru NATO
Ministrul Apărării: România nu este vizată de Iran și nu există riscuri imediate pentru NATO
Vreme instabilă în toată țara. Vânt puternic, ploi și ninsori la munte până marți dimineață
Vreme instabilă în toată țara. Vânt puternic, ploi și ninsori la munte până marți dimineață
Prosumatorii devin al doilea mare producător de energie din România, cu investiții de peste 2,2 miliarde de euro
Prosumatorii devin al doilea mare producător de energie din România, cu investiții de peste 2,2 miliarde ...
Guvernul caută soluții urgente pentru scăderea prețului carburanților. Accizele și TVA, în centrul discuțiilor
Guvernul caută soluții urgente pentru scăderea prețului carburanților. Accizele și TVA, în centrul ...
Moțiune în Senat împotriva ministrei Mediului, Diana Buzoianu, acuzată că blochează proiecte energetice majore
Moțiune în Senat împotriva ministrei Mediului, Diana Buzoianu, acuzată că blochează proiecte energetice ...
Trump anunță „schimbare de regim” în Iran și negocieri pentru petrol, în plin conflict regional
Trump anunță „schimbare de regim” în Iran și negocieri pentru petrol, în plin conflict regional
Românii muncesc mai mult decât media UE, iar copiii resimt consecințele
Românii muncesc mai mult decât media UE, iar copiii resimt consecințele