- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Liderii UE au convenit modificarea Tratatului Lisabona pentru consolidarea disciplinei bugetare

29 Oct, 14:17 • Redactia DailyBusiness
Liderii Uniunii Europene au acceptat propunerea franco-germana de modificare a tratatului de la Lisabona in vederea consolidarii disciplinei bugetare in statele membre, pentru a preveni astfel declansarea unor noi crize financiare, transmite agentia Reuters, citata de Mediafax.
Liderii UE au convenit modificarea Tratatului Lisabona pentru consolidarea disciplinei bugetare

Participantii au convenit joi noaptea ca sunt necesare schimbari pentru tratarea problemelor legate de datoriile suverane si au sustinut introducerea unor reguli bugetare mai stricte, inclusiv sanctiuni destinate statelor care nu tin sub control deficitele si datoriile.

Autoritatile de la Berlin nu au reusit sa atraga sprijin si pentru masura de suspendare a drepturilor de vot ale tarilor care incalca aceste reguli.

Liderii Uniunii au cerut presedintelui Consiliului European, Herman Van Rompuy, sa pregateasca modificarile tratatului de la Lisabona in colaborare cu Comisia Europeana, care sa fie aprobate la un summit din decembrie.

„Am recomandat crearea unui mecanism credibil, permanent pentru rezolvarea crizelor, in vederea mentinerii stabilitatii financiare in zona euro”, a declarat Rompuy intr-o conferinta de presa.

Modificarile urmeaza sa fie aprobate pana la jumatatea anului 2013 si fac parte din efortutile Europei de prevenire a unei noi crize a datoriilor suverane, de tipul celei din Grecia care a pus in pericol viitorul euro.

Germania, sprijinita de Franta, a explicat ca este necesar un sistem permanent de protectie care sa inlocuiasca programul temporar, de 440 miliarde de euro, creat in luna mai pentru toate tarile de zona euro.

Initial, propunerea de revizuire a tratatului a fost primita cu ostilitate, intrucat majoritatea liderilor sunt impotriva unor schimbari majore.

Liderii au acceptat totusi amendamente minore, necesare protejarii euro. Marea Britanie si-a conditionat sprijinul de tinerea sub control a cheltuielilor UE, in timp ce Polonia va sustine planul daca va avea loc un acord legat de reforma pensiilor.

Orice modificare a tratatului UE trebuie aprobata in unanimitate si ratificata de statele membre, fie prin votul Parlamentului fie prin referendum. Schimbarea trebuie aprobata si de Parlamentul European.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...