Finante-Banci

Lira sterlina continua cresterea fata de dolar: record al ultimilor 26 de ani

04 Jul, 16:37 • Redactia DailyBusiness
Lira sterlina a urcat miercuri, a treia zi consecutiv, la cotatia maxima a ultimilor 26 de ani fata de dolar, de 2,02 dolari/lira sterlina, bancnota verde a stagnat fata de euro la cotatii minime record, iar analistii estimeaza ca BCE va majora dobanda cheie la 4,25% in septembrie relateaza presa internationala.
Lira sterlina continua cresterea fata de dolar: record al ultimilor 26 de ani

Moneda americana, inca influentata de riscurile ca piata ipotecara sa aibe efecte negative la nivel macroeconomic, s-a depreciat si fata de dolarul australian si de cel neo-zeelandez, care sunt valute cu randament mare.

Analistii estimeaza ca sedinta de tranzactionare va fi relativ linistita, deoarece este ziua nationala a Statelor Unite ale Americii si pietele financiare americane sunt inchise.

Investitorii asteapta deciziile de politica monetara de joi ale bancii centrale a Marii Britanii, Bank of England si ale Bancii Centrale Europene (BCE). Un numar de 56 dintre cei 70 de economisti care au participat la un sondaj Reuters au estimat ca banca centrala a Marii Britanii va urca dobanda de politica monetara cu 0,25%, pana la 5,75%, ceea ce ar majora diferenta intre dobanda cheie din Marea Britanie si cea a Federal Reserve, sistemul american de banci centrale, care este de 5,25%, relateaza NewsIn.

„Lira sterlina isi pastreaza statutul de lider si ar putea sa se mai aprecieze inca fata de dolar. Este posibil sa asistam la o noua apreciere a lirei sterline inainte de sedinta de politica monetara a Bank of England”, a declarat pentru Reuters un oficial al bancii franceze BNP Paribas.

Lira sterlina a stagnat fata de dolar la cotatia de 2,0175 dolari/lira sterlina, dupa ce a atins anterior cotatia maxima a ultimilor 26 de ani, de 2,02 dolari/lira sterlina.

Dolarul s-a apreciat fata de yen pana la cotatia de 122,50 yeni, dar s-a mentinut in culoarul de tranzactionare cuprins intre 122 si 123 yeni/dolar, dupa ce a coborat de la cotatia maxima a ultimilor patru ani si jumatate, de 124,16 yeni/dolar, atinsa in iunie, potrivit statisticilor Reuters.

Euro a stagnat fata de dolar la cotatia de 1,3615 dolari/euro, in scadere fata de cotatia maxima a ultimelor doua luni, de 1,3638 dolari/euro atinsa la inceputul acestei saptamani, dar in apropiere de cotatia record de 1,3682 dolari/euro, atinsa in aprilie. Euro a urcat fata de yen pana la cotatia de 166,83 yeni/euro si se apropie iar de cotatia record de 167,19 yeni/euro, atinsa marti.

Analistii estimeaza ca Banca Centrala Europeana si presedintele acesteia Jean-Claude Trichet ar putea intari prognozele privitoare la majorarea dobanzii cheie in zona euro. Potrivit Reuters, analistii se asteapta ca BCE s mentine joi dobanda de politica monetara a BCE la nivelul actual de 4%.

„Am putea asista iar la raportul euro/dolar atins in aprilie, daca BCE ne confirma asteptarile, adica o declaratie radicala care sa sublinieze vigilenta BCE, in sensul sustinerii aprecierii euro”, a spus un strateg pentru piete valutare internationale al grupului Nordea din Copenhaga, Niels Christensen, citat de Reuters.

Un numar de 84 dintre cei 93 de analisti care au participat la un sondaj Reuters estimeaza ca BCE va majora dobanda cheie la 4,25% in septembrie si au indicat ca dobanda de politica monetara din zona euro ar putea atinge nivelul de 4,5% pana la sfarsitul anului.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
FSB-ul rusesc îl acuză pe cofondatorul Telegram, Pavel Durov, de facilitarea activităților teroriste
FSB-ul rusesc îl acuză pe cofondatorul Telegram, Pavel Durov, de facilitarea activităților teroriste
PSD: În mai puțin de 48 de ore, Guvernul s-a contrazis de trei ori pe subiectul posturilor din spitale
PSD: În mai puțin de 48 de ore, Guvernul s-a contrazis de trei ori pe subiectul posturilor din spitale
Parlamentul votează prelungirea TVA redus la locuințe și introducerea unei accize dinamice la motorină
Parlamentul votează prelungirea TVA redus la locuințe și introducerea unei accize dinamice la motorină
Guvernul deblochează peste 6.850 de posturi în sistemul public de sănătate
Guvernul deblochează peste 6.850 de posturi în sistemul public de sănătate
Guvernul retrage Strategia privind biodiversitatea și o trimite în Parlament. Bolojan: Nu putem risca pierderea a aproape un miliard de euro din PNRR
Guvernul retrage Strategia privind biodiversitatea și o trimite în Parlament. Bolojan: Nu putem risca ...
Ciprian Ciucu clarifică: „Nu susțin reintroducerea mașinilor în Centrul Vechi”. Primarul propune o parcare în apropierea zonei
Ciprian Ciucu clarifică: „Nu susțin reintroducerea mașinilor în Centrul Vechi”. Primarul propune ...
Zelenski, după întâlnirea cu Trump la Casa Albă: Am discutat despre rachetele Patriot și relansarea procesului diplomatic
Zelenski, după întâlnirea cu Trump la Casa Albă: Am discutat despre rachetele Patriot și relansarea ...
Greva din sănătate continuă. Sanitas acuză lipsa soluțiilor privind salarizarea și cere un guvern cu puteri depline
Greva din sănătate continuă. Sanitas acuză lipsa soluțiilor privind salarizarea și cere un guvern ...
Zeci de crescători de ovine ies în stradă la București. Fermierii cer măsuri urgente pentru salvarea sectorului
Zeci de crescători de ovine ies în stradă la București. Fermierii cer măsuri urgente pentru salvarea ...
George Simion: AUR vrea un guvern cu puteri depline, dar îl acuză pe Sorin Grindeanu că nu și-a respectat angajamentele
George Simion: AUR vrea un guvern cu puteri depline, dar îl acuză pe Sorin Grindeanu că nu și-a respectat ...
Guvernul acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR de până la un miliard de euro prin contestarea a 12 hotărâri
Guvernul acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR de până la un miliard de euro prin contestarea ...
TVA de 9% pentru locuințe, prelungit până la 30 septembrie. Măsura îi protejează pe cumpărătorii afectați de blocajul ANCPI
TVA de 9% pentru locuințe, prelungit până la 30 septembrie. Măsura îi protejează pe cumpărătorii ...
Comisia de buget a Camerei Deputaților avizează favorabil acordul SAFE de 16,68 mld. euro
Comisia de buget a Camerei Deputaților avizează favorabil acordul SAFE de 16,68 mld. euro
Republica Moldova instituie stare de alertă energetică și hidrologică pentru 30 de zile
Republica Moldova instituie stare de alertă energetică și hidrologică pentru 30 de zile
Analiză PwC: Bursa de Valori București își consolidează creșterea în 2026, după un an record în care capitalizarea a depășit pentru prima dată 100 mld. euro
Analiză PwC: Bursa de Valori București își consolidează creșterea în 2026, după un an record ...
WSJ: Donald Trump își schimbă perspectiva asupra războiului din Ucraina și devine tot mai sceptic față de Vladimir Putin
WSJ: Donald Trump își schimbă perspectiva asupra războiului din Ucraina și devine tot mai sceptic ...
Baza 86 Aeriană dezminte informațiile despre pilotul F-16 care a interceptat dronele rusești: „Identitatea militarilor nu este publică”
Baza 86 Aeriană dezminte informațiile despre pilotul F-16 care a interceptat dronele rusești: „Identitatea ...
Motorina depășește 10 lei/litru în unele benzinării. Senatorii aprobă introducerea accizei dinamice, care ar putea reduce prețurile la pompă
Motorina depășește 10 lei/litru în unele benzinării. Senatorii aprobă introducerea accizei dinamice, ...