- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Merkel: Iesirea Greciei din zona euro trebuie evitata cu orice pret

13 Sep, 14:25 • Redactia DailyBusiness
Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, a declarat marti ca  Europa face tot posibilul pentru a ajuta statul elen sa evite intrarea in incetare de plati, avertizand ca iesirea Greciei din zona euro ar cauza un "efect de domino" si trebuie evitata cu orice pret.
Merkel: Iesirea Greciei din zona euro trebuie evitata cu orice pret

„Folosim toate instrumentele pe care le avem pentru a preveni asa ceva. Trebuie sa evitam orice proces turbulent in privinta euro”, a afirmat Merkel, citata de Reuters.

Merkel a numit „istorica” provocarea pe care o are de depasit Europa si a adaugat ca trebuie facut totul pentru a mentine zona euro intacta „deoarece s-ar inregistra efecte de domino foarte rapid”.

„Intr-o uniune monetara cu 17 membri, putem avea un euro stabil doar daca prevenim procesele turbulente. Astfel, principala noastra prioritate este sa evitam o intrare dezordonata in incetare de plati, deoarece nu ar afecta numai Grecia. Ar exista un pericol foarte mare sa fie afectate multe alte tari”, a spus Merkel.

Recent, cancelarul german declara ca problemele
zonei euro nu pot fi rezolvate prin masuri radicale rapide, precum
emisiuni comune de obligatiuni, dar ca uniunea monetara are in fata un
drum „lung si greu” de a reduce datoriile acumulate in mai multe
decenii.

Intr-un discurs in camera inferioara a parlamentului, dupa
ce Curtea Constitutionala din Germania a impus noi limite in privinta
participarii Berlinului la noi pachete de ajutor pentru state din
uniunea monetara, Merkel a afirmat ca euro „nu pote fi lasat sa se
prabuseasca si nu se va prabusi”, relateaza Mediafax.

Cancelarul a
cerut, insa, Europei sa-si regandeasca regulile pentru ca tari mici,
precum Grecia, sa nu mai poata pune in pericol intreaga zona euro,
formata din 17 state.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...