- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Nita: Redeventele la petrol si gaze trebuie sa creasca la 20-30%, cel putin

22 Dec, 17:33 • Redactia DailyBusiness
Ministrul delegat pentru Energie, Constantin Nita, a declarat sambata ca este nevoie ca redeventele pentru productia de petrol si gaze sa creasca si sa ajunga la nivelul din Uniunea Europeana, "undeva la 20-30%, cel putin".
Nita: Redeventele la petrol si gaze trebuie sa creasca la 20-30%, cel putin

Nita a spus, dupa ce a preluat atributiile de conducere a
ministerului de la predecesorul Daniel Chitoiu, ca nu se
ocupa personal de acest aspect, dar ca parerea lui este ca redeventele trebuie
majorate.

Companiile care produc petrol si gaze naturale platesc in
prezent redevente cuprinse 3,5% si 13,5% din productie, in functie de tipul zacamintelor
de hidrocarburi. Aceste niveluri ale redeventelor au fost fixate in 2004 si
sunt valabile pana in decembrie 2014, fiind stabilite prin contractul de
privatizare a companiei Petrom cu grupul austriac OMV, informeaza Mediafax.

Guvernul
intentioneaza sa aplice, din ianuarie 2013, o taxa pe veniturile extraordinare
ale companiilor din sectorul gazelor si electricitatii, iar la mijlocul anului
viitor va fi introdus un nou regim de reglementare si taxare in zona
companiilor de petrol si gaze naturale.

Urmărește Daily Business pe Google News