- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Noua lege a malpraxisului ar putea intra in dezbatere publica in doua-trei saptamani

14 Apr, 12:21 • Redactia DailyBusiness
Proiectul noii legi a malpraxisului, care va stabili modul de verificare si evaluare a faptei reclamate, ar putea fi pus in dezbatere publica in doua-trei saptamani, a declarat ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu.
Noua lege a malpraxisului ar putea intra in dezbatere publica in doua-trei saptamani

„Primul lucru care se schimba, si cel mai important,
este sa asezam modul in care se controleaza si se evalueaza fapta presupusa de
malpraxis. Expertii care vor veni sa controleze si sa spuna daca este sau nu
malpraxis vor fi mult mai independenti si mult mai obiectivi. Prin noul
proiect, va fi evaluat si modul de despagubire. Colegiul Medicilor nu va fi
excus din acest proces”, a spus Nicolaescu in emisiunea „Dupa 20 de
ani”, difuzata duminica de Pro TV.

A doua noutate ce va fi adusa de proiect vizeaza
preluarea unei parti din responsabilitate de catre firmele de asigurari. „Firmele de asigurari,
care incaseaza de ani de zile multi bani pentru riscul profesional, sa plateasca.
Pana acum, nu au platit nimic”, a explicat demnitarul.

Potrivit ministrului Sanatatii, proiectul de lege,
coordonat de secretarul de stat Raed Arafat, ar putea fi pus in dezbatere
publica in doua-trei saptamani.”Poate, pana in 30
iunie, sa fie adoptat. Daca nu, din septembrie”, a mai
spus Eugen Nicolaescu,
citat de Mediafax.

Ministrul Eugen Nicolaescu mai precizat ca scurgerile din
sistemul sanitar
se produc acolo unde sunt cei mai multi bani pentru licitatii,
precizand insa ca acestea, estimate la 4-5% din fondurile Sanatatii, nu ar
acoperi necesarul.

Urmărește Daily Business pe Google News