Finante-Banci

O datorie de 135.000 euro conduce topul restantelor bancare

16 Aug, 14:15 • Redactia DailyBusiness
Cea mai mare restanta acumulata de un roman la o institutie financiara este aceea a unui barbat din Bucuresti, 135.137 euro, in topul restantierilor in dolari se afla un alt bucurestean, cu 41.222 $, iar la datoriile in moneda nationala conduce un barbat din Covasna, care a acumulat suma de 202.000 lei.
O datorie de 135.000 euro conduce topul restantelor bancare

Intr-un top al celor mai multe credite contractate de o persoana din Romania se afla o femeie din Brasov, cu 21 de conturi la 16 institutii de credit, care a acumulat restante de 78.000 lei, deoarece institutiile nu au facut raportari la Biroul de Credit, a mentionat Serban Epure, directorul general al Biroului de Credit, citat de NewsIn.

Epure a schitat un „portret robot” al restantierului: barbat cu varsta cuprinsa intre 35 si 39 de ani, din Bucuresti, posesor al unui credit de consum de valoare relativ mica.

Cele mai multe restante acumulate sunt in urma contractarii creditelor de consum, iar peste doua treimi (69%) din datorii sunt in valoare de cel mult 1.000 lei, urmate de datoriile cuprinse intre 1.001 lei si 10.000 lei.

Restantele in valoare de peste 10.000 lei reprezinta doar 2% din total, se mentioneaza intr-un raport al Biroului de Credit. Femeile detin o pondere de 61,2% din valoarea totala a datoriilor bancare.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Zece militari români, avansați în grad după misiuni de succes împotriva dronelor. Miruță: „România este mai sigură datorită lor”
Zece militari români, avansați în grad după misiuni de succes împotriva dronelor. Miruță: „România ...
Alarmă falsă cu bombă în Portul Constanța. Navele au fost oprite, iar autoritățile au deschis o anchetă
Alarmă falsă cu bombă în Portul Constanța. Navele au fost oprite, iar autoritățile au deschis ...
Alexandru Nazare avertizează Parlamentul: România nu își mai poate permite măsuri cu impact bugetar fără surse de finanțare
Alexandru Nazare avertizează Parlamentul: România nu își mai poate permite măsuri cu impact bugetar ...
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern cu puteri depline”
Grindeanu cere noi consultări la Cotroceni: „Avem nevoie de o majoritate transparentă și de un guvern ...
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Raed Arafat îl atacă dur pe Alexandru Rafila: „Declarațiile sale dezbină sistemul integrat de urgență”
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor americane din Iordania
Trump promite o ripostă dură după interceptarea unui atac cu rachete balistice iraniene asupra trupelor ...
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea asupra contribuabililor”
IMM România critică bonusurile pentru inspectorii ANAF în funcție de amenzi: „Vor crește presiunea ...
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din întregul an 2025, arată Cushman & Wakefield Echinox
Piața investițiilor imobiliare din România a depășit după șapte luni volumul tranzacțiilor din ...
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă până la sfârșitul anului”
Kelemen Hunor pledează pentru un guvern de armistițiu: „România are nevoie de o majoritate largă ...
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
Apărarea aeriană iordaniană a interceptat cinci rachete lansate din Iran
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot primi finanțare de până la 70%
CGMB a aprobat programul de reabilitare a fațadelor degradate din Centrul Istoric. Proprietarii pot ...
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea energetică este o prioritate”
Bolojan discută cu premierul Kazahstanului despre aprovizionarea României cu țiței: „Securitatea ...
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
BMW va elimina 8.000 de locuri de muncă la nivel global, prin pensionări și plecări voluntare
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România un miliard de euro”
Dan Motreanu acuză PSD că pune în pericol PNRR: „Interesul politic nu trebuie să coste România ...
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori din domeniul energiei regenerabile
CE investighează hotărârea arbitrală prin care România este obligată să compenseze investitori ...
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul incidentului
Atac cibernetic la Administrația Națională a Penitenciarelor, specialiștii IT evaluează impactul ...
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația