- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Parlament de Romania: Presedintele Camerei nu stie sa numere, opozitia urla, dar e acuzata de santaj pe bani grei

21 Sep, 16:09 • Redactia DailyBusiness
Legea pensiilor agita spiritele in Parlament: Roberta Anastase, presedintele Camerei Deputatilor, acuza PSD-ul de santaj. Opozitia apeleaza la Parchet si CC, acuzand-o pe Anastase ca a aprobat un vot la care nu era intrunit cvorumul. Chemat sa faca ordine, Basescu nu se implica.
Parlament de Romania: Presedintele Camerei nu stie sa numere, opozitia urla, dar e acuzata de santaj pe bani grei

Votarea legii pensiilor fara cvorumul prevazut de lege a incins spiritele in Parlament. Deputatii din opozitie i-au cerut explicatii presedintelui Camerei, Roberta Anastase, acuzand-o de frauda la numararea voturilor. Aceasta a raspuns printr-o alta acuzatie: 127 de miliarde lei au cerut deputatii PSD pentru a vinde votul. Problema va fi pasata acum Curtii Constitutionale (CC) si Parchetului. Intre timp, presedintele Traian Basescu nu gaseste acoperire constitutionala pentru a se implica.

Proiectul legii pensiilor a fost adoptat, saptamana trecuta, de Camera Deputatilor, cu 170 voturi „pentru”, 2 „impotriva” si 3 abtineri, desi in plen se aflau numai „intre 133 si 116 deputati”, potrivit reprezentantilor PSD. Roberta Anastase a recunoscut ca a gresit, dar a lansat si o acuzatie la adresa PSD.

„Ati cerut bani ca sa nu plecati din sala. 127 de miliarde a costat fuga PSD pentru a nu vota punctul de pensie. 127 de miliarde au cerut deputatii PSD pentru a vinde votul”, a declarat presedintele Camerei Deputatilor, precizand ca va face publice numele parlamentarilor social-ldemocrati care au cerut bani, potrivit Mediafax.

„N-am acceptat acest santaj ordinar”, a adaugat Roberta Anastase.

Legea pensiilor nu va fi revotata. Se apeleaza la CC si Parchet

Camera Deputatilor a respins marti propunerea Biroului Permanent de reluare a votului final la Legea privind sistemul unitar de pensii publice. Conform anuntului facut de Roberta Anastase, s-au inregistrat 33 de voturi „pentru”, 158 de voturi „impotriva” si 8 abtineri.

Dupa vot, PNL a anuntat ca va contesta Legea pensiilor la Curtea Constitutionala, dupa ce saptamana trecuta, reprezentantii PSD au facut acelasi anunt.

Mai mult decat atat, PSD a depus, marti, la Parchetul ICCJ plangeri penale impotriva presedintelui Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, pentru abuz in serviciu, fals si uz de fals si impotriva deputatului Sever Voinescu, secretar de sedinta la votarea Legii pensiilor, au declarat surse citate de Mediafax.

Purtatorul de cuvant al PSD, Radu Moldovan, a spus ca social-democratii considera ca Anastase si Voinescu trebuie sa plateasca in justitie pentru ceea ce au facut la dezbaterea legii pensiilor, incercand sa o treaca „furand votul”.

„Ei au recunoscut acest furt, dar nu este de ajuns, ar trebui sa plateasca pentru comportamentul ilegal si criminal, raspunzand penal in justitie”, a precizat Moldovan.

Avocatul PSD, Camel Clementina, a precizat ca cea mai grava pedeapsa pe care o risca Roberta Anastase si Sever Voinescu este 15 ani de inchisoare pentru abuz in serviciu contra intereselor publice in forma calificata.

Basescu ramane spectator

Traian Basescu si-a inceput discursul pe care l-a sustinut marti in Parlament cu precizarea ca nu este de datoria presedintelui sa faca ordine in Parlament.

„Nu gasesc in Constitutie articolul care spune ca Presedintele se amesteca in treburile Parlamentului”, a spus seful statului.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ilie Bolojan: Deficitul bugetar a scăzut cu peste 40% în primele cinci luni din 2026. „Suntem pe drumul cel bun”
Ilie Bolojan: Deficitul bugetar a scăzut cu peste 40% în primele cinci luni din 2026. „Suntem pe ...
PNL reclamă încălcarea dreptului la apărare și acuză o nouă încercare de blocare în instanță a deciziilor Congresului
PNL reclamă încălcarea dreptului la apărare și acuză o nouă încercare de blocare în instanță ...
Atac israelian în sudul Libanului, la o zi după semnarea acordului-cadru mediat de SUA
Atac israelian în sudul Libanului, la o zi după semnarea acordului-cadru mediat de SUA
Olguța Vasilescu (PSD): Dacă am avea voturile de la UDMR, un Guvern Grindeanu ar trece fără probleme
Olguța Vasilescu (PSD): Dacă am avea voturile de la UDMR, un Guvern Grindeanu ar trece fără probleme
Volodimir Zelenski a confirmat lansarea unui atac cu rachete Flamingo asupra unei fabrici rusești de armament
Volodimir Zelenski a confirmat lansarea unui atac cu rachete Flamingo asupra unei fabrici rusești de ...
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții ...
Bolojan: PNL nu a promis un „cec în alb” pentru Sorin Grindeanu
Bolojan: PNL nu a promis un „cec în alb” pentru Sorin Grindeanu
Siegfried Mureșan: „Singurii care au motiv să se teamă de alegeri anticipate sunt politicienii din PSD”
Siegfried Mureșan: „Singurii care au motiv să se teamă de alegeri anticipate sunt politicienii din ...
Nicușor Dan îl primește luni, la Cotroceni, pe președintele Israelului
Nicușor Dan îl primește luni, la Cotroceni, pe președintele Israelului
Siegfried Mureșan: PNL nu îl va susține pe Sorin Grindeanu ca premier. „Nu am spus niciodată că îl susținem”
Siegfried Mureșan: PNL nu îl va susține pe Sorin Grindeanu ca premier. „Nu am spus niciodată că ...
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere de premier. „Nu vom participa la o spirală nesfârșită de condiții schimbătoare”
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere de premier. „Nu vom participa la o spirală ...
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Turcia intensifică măsurile de securitate înaintea summitului NATO
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
Nicușor Dan: „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit”
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada 2026-2028
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada ...
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în urma celor două cutremure devastatoare
Venezuela: Cel puțin 589 de persoane au murit și mii au fost rănite, potrivit autorităților, în ...