- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Poate reduce Romania dependenta de gazele din Rusia?

06 Feb, 07:21 • Redactia DailyBusiness
Vestea ca americanii de la Chevron au primit unda verde pentru explorarea gazelor de sist i-a agitat pe unii ecologisti. Pe de o parte. Pe de alta, specialistii in energie vin cu argumente ''pro''. Este aceasta miscare cheia catre independenta Romaniei fata de gazul rusesc?
Poate reduce Romania dependenta de gazele din Rusia?

Ei
bine, cei mai multi actori din piata de  energie sunt ”pentru” si spun
ca ”intrarea masiva” pe piata a gazelor de sist reprezinta ”o mutatie
majora”. Mai mult, ”amenintarile cu proteste” ale unor ecologisti nu par sa
ii sperie in contextul in care, spun ei, vor fi folosite tehnici de forare si
fracturare rezultate dupa 40 de ani de experienta americana, relateaza Capital. 

„Pentru Romania, valorificarea gazelor de
sist poate avea un efect considerabil. Ma gandesc la mari reduceri de preturi si
la relansare economica. Iar gazele la pret redus inseamna incalzire si ingrasaminte
pentru agricultura la facturi suportabile“, puncteaza Jean Constantinescu,
expert in energie. 
 
 

„Trebuie sa facem
explorare, sa aflam ce rezerve avem. Dar nu se pune problema sa exploatam gaz
de sist, la noi, mai devreme de 2020, presupunand ca gasim rezerve care sa poata
fi exploatate eficient economic. Iar cea mai desteapta miscare pentru mediu, pana
ne lamurim ce si cum, este sa facem cum au facut polonezii“, vine cu o
completare Otilia Nutu, specialist in probleme energetice al Expert Forum.

Urmărește Daily Business pe Google News