- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Ponta: 2013 va fi un an dificil. Guvernul face si reforme ce nu sunt pe placul electoratului

28 Dec, 09:15 • Redactia DailyBusiness
Premierul Victor Ponta a declarat, joi, la Targu Jiu, ca anul 2013 va fi unul dificil, in care Guvernul va face si reforme ce nu sunt "pe placul" electoratului, dar care sunt necesare pentru viitorul tarii. Ponta a mentionat ca este dispus sa isi asume riscurile pe care le presupun reformele preconizate pentru anul viitor, precizand ca se bazeaza pe majoritatea stabila din Parlament.
Ponta: 2013 va fi un an dificil. Guvernul face si reforme ce nu sunt pe placul electoratului

„In mod sigur anul viitor este un an dificil, dar,
din fericire, avem stabilitate si putem gandi lucrurile nu pentru o luna sau
doua, ci pentru patru ani. Asta inseamna ca vor fi decizii care nu ne vor
atrage laude, prin care vom supara oameni. Important este sa avem o linie
foarte clara si sa luam toate deciziile, unele mai dureroase, altele mai putin
dureroase, pentru ca judetul Gorj, dar si toata tara, sa mearga in directia cea
buna”, a mentionat Ponta, citat de Mediafax.

Premierul a precizat ca dificultatea aplicarii unor
reforme vine din problemele existente la nivel european, el mentionand ca,
„din fericire”, Romania are prognozata o crestere economica.

De asemenea, acesta a mentionat ca datoriile care
trebuie platite catre FMI, dar si cele provenite din procesele pe care Guvernul
Romaniei le-a pierdut cu bugetarii, precum si cele generate de nerestituirea la
timp a proprietatilor, genereaza probleme in 2013.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Traian Băsescu: Parteneriatul strategic cu SUA trebuie menținut „cu toate eforturile cu putință”
Traian Băsescu: Parteneriatul strategic cu SUA trebuie menținut „cu toate eforturile cu putință”
SUA și China încearcă să repare daunele provocate de războiul tarifar care a dus la prăbușirea comerțului
SUA și China încearcă să repare daunele provocate de războiul tarifar care a dus la prăbușirea ...
Zelenski, la Summitul B9: Cred că toți avem nevoie de acorduri bilaterale privind dronele
Zelenski, la Summitul B9: Cred că toți avem nevoie de acorduri bilaterale privind dronele
Summitul B9 la București: Volodimir Zelenski a discutat cu președintele Finlandei, Alexander Stubb pregătirea acordului privind dronele
Summitul B9 la București: Volodimir Zelenski a discutat cu președintele Finlandei, Alexander Stubb ...
Summitul B9 la București: Ucraina și Lituania au semnat un acord pentru producția de armament și dezvoltarea tehnologiilor militare
Summitul B9 la București: Ucraina și Lituania au semnat un acord pentru producția de armament și ...
Ministerul Finanțelor atrage 780,7 mil. euro de la bănci prin obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor atrage 780,7 mil. euro de la bănci prin obligațiuni de stat
BVB, aproape de 248 mil. lei rulaj, OMV Petrom, lider la tranzacții
BVB, aproape de 248 mil. lei rulaj, OMV Petrom, lider la tranzacții
Karol Nawrocki, după Summitul B9: Statele participante urmăresc consolidarea securității pe întreg Flancul Estic, „de la Arctica până la Marea Neagră”
Karol Nawrocki, după Summitul B9: Statele participante urmăresc consolidarea securității pe întreg ...
Nicușor Dan: „NATO 3.0”, noua strategie pentru consolidarea apărării
Nicușor Dan: „NATO 3.0”, noua strategie pentru consolidarea apărării
Mark Rutte, după Summitul B9: „Vom sta împreună şi ne vom apăra împotriva oricărei ameninţări”
Mark Rutte, după Summitul B9: „Vom sta împreună şi ne vom apăra împotriva oricărei ameninţări”
STB pregătește concedieri masive și scumpirea biletului la 5 lei. Ciprian Ciucu: „Mai întâi restructurăm compania”
STB pregătește concedieri masive și scumpirea biletului la 5 lei. Ciprian Ciucu: „Mai întâi restructurăm ...
Aliaţii Formatului Bucureşti 9 (B9) şi Nordici, declaraţie comună: „Rusia este şi va rămâne cea mai semnificativă şi directă ameninţare pe termen lung la adresa securităţii Aliaţilor”
Aliaţii Formatului Bucureşti 9 (B9) şi Nordici, declaraţie comună: „Rusia este şi va rămâne ...
Transelectrica: Sistemul Energetic Național (SEN), sub presiune maximă după oprirea ambelor reactoare de la Cernavodă
Transelectrica: Sistemul Energetic Național (SEN), sub presiune maximă după oprirea ambelor reactoare ...
Datoria guvernamentală a României a depășit pragul de 1.130 miliarde lei în februarie, urcând la 59,3% din PIB
Datoria guvernamentală a României a depășit pragul de 1.130 miliarde lei în februarie, urcând la ...
World Estetix Distribution susține profesioniștii din estetica medicală prin distribuție specializată, educație și acces la soluții inovatoare
World Estetix Distribution susține profesioniștii din estetica medicală prin distribuție specializată, ...
Grindeanu cere plecarea lui Bolojan: „România a fost împinsă într-un deșert economic”
Grindeanu cere plecarea lui Bolojan: „România a fost împinsă într-un deșert economic”
Silviu Vexler, în Parlament: Evreii din România nu au trăit pur şi simplu în această ţară, ei au trăit pentru ea
Silviu Vexler, în Parlament: Evreii din România nu au trăit pur şi simplu în această ţară, ei ...
Zelenski, la Summitul B9: Să demonstrăm că NATO e puternic și nu se va dezmembra
Zelenski, la Summitul B9: Să demonstrăm că NATO e puternic și nu se va dezmembra