- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Profitul companiei Mecanica Ceahlau a scazut de 7,6 ori in primele 9 luni

13 Nov, 12:44 • Redactia DailyBusiness
Producatorul de masini, utilaje si echipamente agricole Mecanica Ceahlau a realizat, in primele noua luni ale acestui an, un profit net de 523.245 lei, de 7,6 ori mai mic decat in perioada ianuarie-septembrie 2006, cand profitul era de 3,99 milioane lei.
Profitul companiei Mecanica Ceahlau a scazut de 7,6 ori in primele 9 luni

Compania a raportat in al treilea trimestru un profit cu 930.276 lei mai mic decat in aceeasi perioda din 2006.

In perioada iulie-septembrie 2007, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 8,79 milioane de lei, in crestere cu 52% fata de perioada similara din 2006, cand cand afacerile s-au cifrat la 5,78 milioane lei, informeaza NewsIn.

Scaderile au intervenit pe fondul problemelor care au afectat si afecteaza in continuare agricultura, cum ar fi inexistenta unor programe proprii ale Guvernului pentru sprijinirea producatorilor agricoli, necultivarea unor suprafete arabile in 2007 (peste 30 % din total) nefinalizarea cadrului organizatoric si institutional menit sa asigure absorbtia fondurilor europene, calamitarea unei suprafete agricole importante (aproximativ 40% din suprafata arabila) si a unor culturi cu pondere mare ( porumb, floarea soarelui), a anuntat compania.

Pe primele noua luni din 2007, Mecanica Ceahlau a inregistrat o cifra de afaceri de 24,1 milioane lei, cu 3,11% peste cea din intervalul similar al anului anterior, de 23,37 milioane lei.

Pentru pastrarea cotelor de piata si pentru realizarea cifrei de afaceri, societatea a luat masura cresterii contractelor de vanzare cu plata in rate si leasing, dar aceasta implica finantari corespunzatoare si rezultatele nu sunt imediate, se mai adauga in raportul pe primele noua luni al producatorului de masini agricole.

Mecanica Ceahlau a fost infiintata in 1921 sub numele de „Energia” si avand ca obiect de activitate exploatarea unui atelier electrotehnic si de turnatorie.

Astazi, obiectul de activitate al companiei este fabricarea de masini si utilaje agricole si pentru exploatari forestiere, iar activitati secundare sunt cultivarea cerealelor, porumbului, legumelor precum si a produselor horticole si de sera, comert cu ridicata al masinilor accesoriilor si uneltelor agricole.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri anticipate
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri ...
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet
Nicușor Dan a promulgat legea privind implementarea programului european SAFE pentru industria de apărare
Nicușor Dan a promulgat legea privind implementarea programului european SAFE pentru industria de apărare
CFR Călători reintroduce „Trenurile Soarelui”. Legături directe spre litoral până în septembrie
CFR Călători reintroduce „Trenurile Soarelui”. Legături directe spre litoral până în septembrie
Papa Leon: „Suntem cu toții migranți”. Apel pentru protejarea demnității umane în timpul vizitei din Insulele Canare
Papa Leon: „Suntem cu toții migranți”. Apel pentru protejarea demnității umane în timpul vizitei ...
Ilie Bolojan: Un guvern fără majoritate parlamentară este mai slab decât unul minoritar
Ilie Bolojan: Un guvern fără majoritate parlamentară este mai slab decât unul minoritar
David Hockney, una dintre figurile majore ale artei contemporane, a murit la 88 de ani
David Hockney, una dintre figurile majore ale artei contemporane, a murit la 88 de ani
Inflația se apropie de 11%. Carburanții, transportul și serviciile de telefonie împing prețurile în sus
Inflația se apropie de 11%. Carburanții, transportul și serviciile de telefonie împing prețurile ...
România a alocat integral 380 mil. euro prin PNRR în fonduri de capital de risc pentru 20 de vehicule de investiții
România a alocat integral 380 mil. euro prin PNRR în fonduri de capital de risc pentru 20 de vehicule ...
INS: Investițiile nete în economie au urcat la 41 mld. lei în T1, în creștere cu 4,8% anual
INS: Investițiile nete în economie au urcat la 41 mld. lei în T1, în creștere cu 4,8% anual
Belfast: Două nopți la rând de proteste s-a soldat cu 12 ofițeri răniți și 16 protestatari aflați în arest
Belfast: Două nopți la rând de proteste s-a soldat cu 12 ofițeri răniți și 16 protestatari aflați ...
Trump susține că un acord pentru încetarea războiului cu Iranul este aproape, în timp ce Teheranul afirmă că „nimic” nu a fost finalizat
Trump susține că un acord pentru încetarea războiului cu Iranul este aproape, în timp ce Teheranul ...
Politico: Discuțiile pentru formarea Guvernului României s-au împotmolit
Politico: Discuțiile pentru formarea Guvernului României s-au împotmolit