- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Recursul la eliberarea conditionata a lui Nastase, judecat luni

17 Mar, 15:47 • Redactia DailyBusiness
Recursul la eliberarea lui Adrian Nastase va fi judecat luni de Tribunalul Bucuresti, reprezentantii instantei precizand ca nu se pune problema unei amanari dupa arestarea judecatoarelor Dinu si Costache, intrucat fiecare sectie are un complet de permanenta, pentru situatii neprevazute.
Recursul la eliberarea conditionata a lui Nastase, judecat luni

Termenul de 18 martie a fost
stabilit de Tribunalul Bucuresti (TB) in 4 martie, dupa ce aceasta instanta a
primit dosarul de la Judecatoria Sectorului 4.

Viorica Dinu si Antonela
Costache, care trebuiau sa faca parte din completul care va judeca recursul la
eliberarea fostului premier, au fost arestate preventiv pentru 29 de zile,
vineri, de Curtea de Apel Bucuresti, in dosarul in care sunt acuzate de luare
de mita si trafic de influenta pentru solutii in mai multe dosare, printre care
si cel al lui Dinel Nutu (fost Staicu).

In 12 februarie, Judecatoria
Sectorului 4 a admis cererea lui Nastase de eliberare din penitenciar inainte
de termen, decizia fiind contestata de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie
(DNA), noteaza Mediafax.

DNA a notat, in motivarea recursului facut impotriva
deciziei Judecatoriei Sectorului 4 de eliberare conditionata al lui Adrian Nastase, ca
acesta, prin materialele si articolele pe care le-a scris si publicat, dovedeste
ca nu regreta faptele pentru care a fost condamnat si ca in continuare nu le
admite, singurul regret al sau fiind acela ca este singurul fata de care s-a
pronuntat o condamnare cu executare.

Urmărește Daily Business pe Google News