- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Romania si-a injumatatit emisiile de gaze cu efect de sera intre 1990 si 2011

28 Apr, 15:59 • Redactia DailyBusiness
Emisiile de gaze cu efect de sera ale Romaniei au scazut la 123 milioane tone in 2011, cu 54,9% mai putin decat in 1990, arata datele nationale trimise Organizatiei Natiunilor Unite, transmite Reuters. Potrivit acestor date, Romania este al treilea stat din UE la acest capitol, dupa Letonia si Lituania.
Romania si-a injumatatit emisiile de gaze cu efect de sera intre 1990 si 2011

In zona
euro, in 2011, s-a observat o scadere a emisiilor nocive cu 14,6% fata de 1990,
in timp ce in Uniunea Europeana emisiile au coborat cu 18,5%. Cele mai importante
diminuari ale emisiilor de gaze nocive au avut loc in Letonia, de 56,3%, urmata
de Lituania, 55,7%.
 

La
nivel global, emisiile de gaze cu efect de sera ale statelor industrializate au
scazut cu 0,7% in 2011 si sunt cu 6,4% mai mici decat nivelul din 1990. In timp
ce majoritatea statelor industrializare si-au redus emisiile de gaze cu efect
de sera, Turcia a inregistrat cea mai mare crestere procentuala a emisiilor
(124,2%) pana la 422 milioane tone.
 

1990
este anul de baza luat in calcul prin Protocolul de la Kyoto, act ce urmareste
protejarea mediului, prin reducerea emisiilor de sera.

Urmărește Daily Business pe Google News